Askeri sahil güvenlik botlarının imalatında kompozit malzeme kullanımı
The Usage of composite materials in the production of military coast guard vessels
  1. Tez No: 126879
  2. Yazar: İLTER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ASKERİ SAHİL GÜVENLİK BOTLARININ İMALATINDA KOMPOZIT MALZEME KULLANIMI ÖZET Okyanus ve açık denizdeki yoğun harekattan yerel, kıyısal ve özel görevlere dönüşen denizlerdeki savaş stratejileri ile birlikte deniz güçleri de değişmektedir. Yerel ve sahil savaş ortamları, doktrinlerde yeni düşüncelerin gelişmesine sebep olmaktadır. Değişen stratejilerle beraber gelişen teknoloji, denizlere kıyısı bulunan ülkelerin kıyısal sularında en etkin korumayı sağlayabilecek yüksek performanslı deniz taşıtlarının önemini arttırmıştır. T.C. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın görevlerini daha etkin bir şekilde ifa edebilmesine imkan sağlayacak Sahil Güvenlik Botlarının imalatında, alternatif tekne inşa malzemeleri ile karşılaştırıldığında, teknelerin özel amaçlarına yönelik performanslarını sağlayabilmesi için kompozit malzemelerin kullanılmasının optimum faydayı sağlayacağı değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, alternatif tekne inşa malzemeleriyle karşılaştırılarak, yüksek performanslı deniz taşıtlarında kompozit malzeme kullanılmasının neden optimum çözüm olduğu açıklanacaktır. Kullanılmasına karar verilen kompozit malzemelerin özellikleri detaylı olarak ele alındıktan sonra, yüksek performanslı bu teknelerden beklenenler ortaya konularak kullanılan sistem ve malzemelerle birlikte üretim aşaması anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
THE USAGE OF COMPOSITE MATERIALS IN THE PRODUCTION OF MILITARY COAST GUARD VESSELS SUMMARY By war strategies turning into littoral and coastal waters and special operations from dense operations in the oceans and blue waters, the naval forces of countries will also be changed. Littoral and coastal war atmosphere has caused the development of new taughts in doctrines. Developing technology accompanying with changing strategies, have increased the place and the importance of high performance naval vessels which can prove the most effective protection in littoral for the countries located by the sea. In the production of coast guard boats that can help Turkish Coast Guard Command to fulfil its duties and responsibilities more efficiently, in comparison with the alternative boat building materials, the usage of composite materials had been evaluated for the purpose of proving the best performance of the crafts due to their special objectives. In this study, it will be explained why the usage of composite materials is optimum in the production of high performance naval vessels by comparing them with the alternative boat building materials. Composite materials which had been decided to be used will be covered in details, and then by puting forward the expected performance values of these special-aimed vessels the production process including systems and materials used will be explained. XI