Etkileşimli ortamda iki boyutlu panel yöntemleri
Two dimensional panel methods in interactive environment
- Tez No: 126881
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ADİL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
etkileşimli ortamda iki boyutlu panel yöntemleri ÖZET Kanat profilleri etrafındaki potansiyel akım alanının hesaplanması problemi, profil karakteristiklerinin analizi ve performanslarının elde edilmesi amacıyla pratikte sık sık kullanılan potansiyel akım - sınır tabaka yaklaşımının bir parçası olarak önem kazandığı gibi, dizayn probleminin bir parçası olarak da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, profil etrafındaki iki boyutlu sıkıştırılamaz potansiyel akım alanının hesaplanması için, panel yöntemlerinden Kompleks Panel Yöntemi, Kennedy Marsden Yöntemi, Soinne Laine Yöntemi, Maskew Woodward Yöntemi ve Vorpan Panel Yöntemleri sunulmaktadır. Tekillik olarak yönteme göre farklılık gösteren kaynak yada girdap dağılımları kullanılmış olup, kontrol noktalarının panel üzerindeki konumlarının seçimleri de yöntemlere göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, ayrı ayrı incelenmiş panel yöntemlerini biraraya getirecek bir program hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla yöntemlerin hesaplama kısmı için Fortran dili, interaktif ortamda birarada incelenmesi, kullanımının kolay ve anlaşılır olması için ise Delphi dili kullanılmıştır.“Panel Yöntemleri”ismi verilen bu program windows tabanlı olduğundan çalışması için herhangi bir bilgisayar derleyicisine gereksinim duymamaktadır. Bu nedenle windows işletim sistemi olan her bilgisayarda kolayca kullanılabilmektedir. Hazırlanan bilgisayar programı yardımı ile farklı panel yöntemleri ile hesaplama yapılarak, yöntemler arasında karşılaştırma yapma imkanı sağlanmıştır. Program, hesaplama yapılacak profil, hesaplama için kullanılan yöntem, panel yöntemine esas nokta sayısı, hücum açısı gibi değerlerin ekrandan girilmesine ve elde edilen sonuçların sayısal ve grafik olarak gözlenmesine, istenirse diğer panel yöntemleri ile karşılaştırma yapabilmek için sayısal değer ve grafiklerin muhafaza edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu program ile analitik kökenli kanat profilleri üzerinde çok sayıda uygulama yapılarak geniş bir şekilde test edilmiştir.“Panel Yöntemleri”isimli bilgisayar programının lisans öğrencilerinin uygulama yapmalarında ve panel yöntemlerini kavramalarında faydalı olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
TWO DIMENSIONAL PANEL METHODS IN INTERACTIVE ENVIRONMENT SUMMARY The problem of calculating potential flow fields around airfoils becomes important in analysing the airfoil characteristics and obtaining their performance as a part of potential flow-boundary layer approach which is often used in practical applications. This is also important as a part of the design problem, hi this paper, Complex, Kennedy Marsden, Soinne Laine, Maskew Woodward and Vorpan Panel methods using a vorticity or source distributions along the airfoil surfaces as the singularities and some different panel points as the control points, are presented for the calculation of incompressible potential flow fields around the airfoils. The aim of the project is developing a computer program to collect some different panel methods which are already presented separately. Because of this, Fortran language is used for computation. Also Delphi language is used for making application in an interactive environment, for understanding and for using easily. Because of the computer program called“Panel Yöntemleri”is based on windows, it does not need any computer language compiler. So it can be easily used in any computer which has any windows system. Calculation of the problem using some different panel methods and comparison between panel methods becomes possible by a computer program that has been developed. The computer program can make it possible to enter input of the parameters which are profile, method, number of the panel points, angle of attack etc. from the screen. Calculation results can be seen numerically and graphically and saved in order to make the comparison. The program has been tested widely by many applications on analytical based airfoils. It is assumed that“Panel Yöntemleri”program will be useful for students while making application and understanding of the panel methods. IX