Betonarme çok katlı yapılarda döşeme türlerinin taşıyıcı sisteme etkileri
Effects of slab types on the structural systems of multi-storey reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 126904
  2. Yazar: MESUT ÇAĞLARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
BETONARME ÇOK KATLI YAPILARDA DÖŞEME TÜRLERİNİN TAŞIYICI SİSTEME ETKİLERİ ÖZET Tüm dünya ile birlikte kent yerleşim alanlarının azalması, kalan alanların en iyi derecede değerlendirilebilmesi ve büyük şirketlerin kendileri için prestij binaları inşa etme istekleri büyük şehirlerde çok katlı binaların sayısının artmasına yol açmıştır. Dünyanın gelir düzeyi yüksek ülkelerinde çok katlı binalar genellikle çelik malzeme kullanılarak inşa edilmektedir. Ülkemizde ise çelik malzemenin çok katlı binalarda kullanımı, ekonomik sebeplerden ve bu konstrüksiyonu inşa edebilecek eğitilmiş yeterli ekiplerin bulunmamasından dolayı henüz gerçekleşmemiştir. Bu nedenle önemli deprem kuşaklan üzerinde bulunan ülkemizde betonarmenin davranışının iyi bilinmesi, betonarme binalarda oluşabilecek deprem etkilerinin doğru olarak belirlenmesi ve taşıyıcı sistemin bu etkileri karşılayacak şekilde tasarlanması oldukça büyük önem kazanmaktadır. Yapıların üzerine gelen deprem etkilerinin doğru olarak tespit edilip yapıların doğru modellemelerle tasarlanması sadece çok katlı yapılarda değil az katlı yapılarda da önemlidir. Bu çalışmada deprem altındaki çok katlı yapılarda döşeme türlerinin taşıyıcı sisteme olan etkileri ve ABYYHY' te döşemelerle ilgili hükümler incelenmiştir. Döşeme sistemleri içinde oluşan döşeme boşlukları ile yapısal çıkıntılar deprem yönetmeliğine göre planda düzensizlik durumu oluşturabilmektedir. Bu boşlukların özellikle deprem yükünü taşıyan taşıyıcı sistem elemanlarının yanında olması durumu da bu çalışmada incelenmiştir. Yedi bölüm halinde sunulan bu çalışmanın amacı ve kapsamı birinci bölümde anlatılmıştır. ikinci bölümde döşeme sistemleri tanıtılmış, döşemelerin taşıyıcı sistem içinde olan katkıları incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca yapı sistemlerinin oluşumu ve süneklik düzeyleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde planda düzensizliği bulunan yapılar anlatılmış ve ABYYHY de bu tür yapıların yapımı konusunda belirtilmiş olan hususlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde yapı sistemlerindeki, rijit diyafram ve esnek döşeme modellemeleri anlatılmış ve karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde örnek olarak seçilen 17 katlı bir binada üç değişik döşeme sistemi ile taşıyıcı elemanlar boyutlandırılmış ve modal analiz sonuçlan incelenmiştir. Altıncı bölümde Esnek Döşeme ve Rijit Diyafram modellerinin arasındaki farkların anlaşılabilmesi için birkaç örnek binada incelemeler yapılmıştır. Gene bu bölümde A2 ve A3 türü düzensizlik durumlarının her iki yöntemle incelenmesi yapılmıştır. Son bölümde bu çalışmada yapılan incelemeler sonucunda elde edilen sonuçlar anlatılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF SLAB TYPES ON THE STRUCTURAL SYSTEMS OF MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE BUILDINGS SUMMARY In last 30 years the decrease in living areas, the purpose of using remaining spaces in most efficient ways and the wishes of big companies to build big prestigious buildings for their owns resulted in a considerable increase in the number of multi-storey buildings in our big cities together with other countries. In developed countries multi-storey buildings are generally constructed with steel. However, in our country the use of structural steel in multi-storey buildings has not been yet started due to both economical reasons and the lack of skilled labour and special equipments. For these reasons it becomes so important to know the behaviour of reinforced concrete, determine all possible earthquake loading effects on reinforced concrete buildings correctly and design the structural system so as to resist seismic effects. Correct determination of seismic load effects on the structural system is important not only in multi-storey buildings but also in general residential buildings. In this study the effects of slab types on the behaviour of load carrying systems are analysed on multi-storey reinforced concrete buildings under seismic loads according to the rules and regulations of the current Turkish Earthquake Code namely, Specification for Structures to be Built in Disaster Areas (SSBDA). Slab openings in floor systems may cause irregularities in the horizontal plane according to the earthquake code. Analysis of the case in which the slab openings are formed very close to the vertical load carrying elements is also included in this study. The scope and the main idea of this study, which consists of 7 parts, are explained in detail in the first part. In Part-2 the slab systems are explained and the roles of slabs among the whole load carrying system are examined. In Part-3 the buildings having floor irregularities are explained and the earthquake regulations related to the construction of these building are mentioned. In Part-4 the rigid diaphragm and flexible slab modelling are explained and compared. In Part-5 a 17-storey building is chosen as an example and on that building the structural system elements are designed with three different slab systems. Moreover, the modal analysis results are examined. In Part-6 in order to understand the differences between rigid diaphragm and flexible slab modelling, a number of same buildings are analysed and the result are interpreted. Also in this part A2 and A3 irregularities are examined both modelling methods. In the last part, which is the conclusion part, the results obtained from all the analyses carried out and all the works done in this study are explained and summarized. xvi