Combined wavelet-neural classifier for power distribution systems
Elektrik dağıtım sistemlerinde birleşik dalgacık-sinir ağı tabanlı sınıflayıcı
  1. Tez No: 126908
  2. Yazar: OBEN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANBOLAT UÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ELEKTRİK DAĞITIM SİSTEMLERİNDE BİRLEŞİK DALGACIK-SİNİR AĞI TABANLI SINIFLAYICI ÖZET Bu çalışmada, dağıtım sistemlerinde hibrid“Dalgacık- Yapay Sinir Ağı (YSA) tabanlı”bir yaklaşımla arıza sınıflama işlemi gerçeklenmiştir. 34.5 kV“Sağmalcılar- Maltepe”dağıtım sistemi PSCAD/EMTDC yazılımı kullanılarak arıza sınırlayıcı için gereken veri üretilmiştir. Tezin amacı, on farklı kısa-devre sistem arızalarını tanımlayabilecek bir sınıflayıcı tasarlamaktır. Sistemde kullanılan arıza işaretleri 5 kHZ lik örnekleme frekansı ile üretilmiştir. Farklı arıza noktalan ve farklı arıza oluşum açılarındaki hat-akımları ve hat-toprak gerilimlerini içeren sistem arızaları ile bir veri-tabanı oluşturulmuştur.“Çoklu-çözünürlük İşaret Ayrıştırma”tekniği kullanılarak altı-kanal akım ve gerilim örneklerinden karakteristik bilgi çıkarılmıştır. PSCAD/EMTDC ile üretilen veri bu şekilde bir ön işlemden geçirildikten sonra YSA-tabanlı bir yapı ile sınıflama işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu yapının görevi çeşitli sistem ve arıza koşullarım kapsayan karmaşık arıza sınıflama problemini çözebilmektir. Bu çalışmada, Kohonen'in öğrenme algoritmasını kullanan bir“Kendine-Organize Harita”ile“Eğitilebilen Vektör Kuantalama”teknikleri kullanılmıştır. Bu“dalgacık-sinir ağı”tabanlı arıza sınırlayıcı ile eğitim kümesi için % 99-100 arasında ve sınırlayıcıya daha önce hiç verilmemiş test kümesi ile de % 85-92 arasında sınıflama oranları elde edilmiştir. Elde edilen başarım oranlan literatürdeki sonuçlara yakındır. Geliştirilen birleşik“dalgacık-sinir ağı”tabanlı sınırlayıcı elektrik dağıtım sistemlerindeki arızaların belirlenmesinde iyi sonuçlar vermiş ve iyi bir performans sağlamıştır. xıı
Özet (Çeviri)
COMBINED WAVELET-NEURAL CLASIFIER FOR POWER DISTRIBUTION SYSTEMS SUMMARY In this study an integrated design of fault classifier in a distribution system by using a hybrid“Wavelet-Artificial Neural Network (ANN) based”approach is implemented. Data for the fault classifier is produced by using PSCAD/EMTDC simulation program on 34.5 kV“Sagmalcilar-Maltepe”distribution system in Istanbul. The objective is to design a classifier capable of recognizing ten classes of three-phase system faults. The signals are generated at an equivalent sampling rate of 5 KHz per channel. A database of line currents and line-to-ground voltages is built up including system faults at different fault inception angles and fault locations. The characteristic information over six-channel of current and voltage samples is extracted by the“Wavelet Multi-resolution Analysis”technique, which is a preprocessing unit to obtain a small size of interpretable features from the raw data. After preprocessing the raw data, an ANN-based tool was employed for classification task. The main idea in this approach is solving the complex fault (three-phase short-circuit) classification problem under various system and fault conditions. In this project, a self-organizing map, with Kohonen's learning algorithm and type-one learning vector quantization technique is implemented into the fault classification study. The performance of the wavelet-neural fault classification scheme is found to be around“99-100%”for the training data and around“85-92%”for the test data, which the classifier has not been trained on. This result is comparable to the studied fault classifiers in the literature. Combined wavelet-neural classifier showed a promising future to identify the faults in electric distribution systems. xm