Ödometre deney sonuçlarının yapay sinir ağları ile elde edilmesi
Obtaining oedometer test results using neural networks
- Tez No: 126909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖDOMETRE DENEY SONUÇLARININ YAPAY SİNİR AĞLARI İLE ELDE EDİLMESİ ÖZET Bu çalışmada ödometre deney sonuçlan, daha önce yapılmış ödometre deneylerine ait föylerden yararlanılarak elde edilmeye çalışılmıştır. Konsolidasyon olayı bilgisayar ortamında modellenmeye çalışılmış, bu yapılırken de yapay zeka tekniklerinden biri olan yapay sinir ağlan (YSA) kullanılmıştır. Kohezyonlu zeminlerin konsolidasyon özelliklerinin bulunması için ülkemizde en yaygın olarak Kari Terzaghi'nin geliştirdiği klasik ödometre deney aleti kullanılmaktadır. Bu yöntemin en büyük dezavantajı deneyin en az bir hafta sürmesi ve sürekli takip gerektirmesidir. Bu çalışmada geliştirilen alternatif yöntemde ise hedeflenen sonuçlar kabul edilebilir hata sınırlan içerisinde bulunmuştur. Ayrıca birkaç gün içerisinde yüzlerce ödometre deney sonucu elde edilebilir. Ancak bu sonuçların hesaplanabilmesi için bazı ön şartlara ihtiyaç vardır. Numunelere ait kıvam limitleri ve hidrometre deney sonuçlan elimizde olmalıdır. Ayrıca örselenmemiş numunelere ait önkonsolidasyon basıncının da bilinmesi gerekmektedir. Önkonsolidasyon basıncının ödometre deneyi yapmadan bulunabilmesi için çeşitli araştırmacıların ileri sürdüğü bazı ampirik formüller kullanılabilir. Sonuç kısmında bu konu daha detaylı ele alınacaktır. Bu çalışmada kullanılan yöntemle numuneyi laboratuvara örselemeden getirme külfeti de ortadan kalkmaktadır. Sadece, tüp içerisindeki numunenin doğal birim hacim ağırlığım (yn) ve doğal su muhtevasını ((On) belirleyebilmek için arazide bazı ön tedbirlerin alınması yeterli olacaktır. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sıkışma ve konsolidasyonun kısaca tarifi yapılmış, hacim değiştirme davranışına etkiyen faktörler sıralanmıştır. Daha sonra boşluk oranı-basınç eğrisine etkiyen faktörler incelenmiş, böylelikle daha modellemenin başında, karşımıza çıkacak kısıtlayıcı faktörler belirlenmiştir. İkinci bölümde ise yapay sinir ağlarının ne olduğu ve genel özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde geçmişte yapay sinir ağlan ile yapılmış geoteknik mühendisliği çalışmalarından bahsedilmiştir. Son bölümde de ödometre deney sonuçlarının yapay sinir ağlan ile elde edilmesi için yapılmış çalışmalar üzerinde durulmuş, elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Son kısımda ise elde edilen sonuçlara dair yorumlar yapılmış ve daha iyi sonuçların nasıl elde edileceği hakkında öneriler sunulmuştur. xm
Özet (Çeviri)
OBTAINING OEDOMETER TEST RESULTS USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS SUMMARY In this study a new method has been improved to obtain the oedometer test results, an alternative has been presented. This method is based on modelling the oedometer test on computer media by using Artificial Neural Networks (ANN) To investigate the consolidation properties of cohessive soils, the oedometer test apparatus which is invented by Karl Terzaghi is widely used in our country. The most important disadvantages of this method is that it requires at least one week and constant follow to apply the test. The alternative method which is presented in this study is able to give the oedometer test results with an acceptable level of error. Besides, hundreds of oedometer test results can be obtained in a day. But in order to calculate these results some preconditions should be realised. We must take into hand the consistency limits and hydrometer test results of the specimens. And also for the undisturbed samples we must know the preconsolidation pressure. In order to obtain the preconsolidation pressure without carrying out the oedometer test, some ampirical formulas can be used. This subject is going to be examined comperehensively in the last chapter. Using this new method removes the trouble of carrying the soil specimen to the laboratory without disturbing. But only some precautions should be taken in order to obtain the natural unit weight (y“) and natural water content (co”) of the specimen. This master of science thesis mainly consists of four section. In the first section the consolidation and compression concepts are briefly explained and the factors controlling the volume change behaviour are determined. Then the affecting factors to the void ratio-pressure curve are explained (in order to assess the constraining soil parameters to model the consolidation phenomenon) at the beginning of the study. The general properties of Artificial neural networks are explained in the second chapter. In the third chapter, the past studies in geotechnical engineering carried out with ANN is mentioned, then in the fourth chapter our study to obtain oedometer test results using ANN is introduced and the comparison of the experimental and computer aided methods is done, using graphics and tables. In the last chapter interpretations about the study is given and some recommendations to obtain better results are presented. XIV