Temel jeodezik hesapların internet ortamında interaktif uygulaması
Interactive usage of the basic geodetic applications via internet
  1. Tez No: 126912
  2. Yazar: ALİ İHSAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, haritacılıkta kullanılan temel jeodezik programlatın internet ortamında kullanılmasına ilişkin bir uygulama yapılmıştır. Öncelikle hangi uygulamaların programlarının yapılacağı tespit edilmiştir. Daha sonra bu uygulamayı internet ortamında en iyi temsil edebilecek bir programlama dili araştırılmıştır. Nesnel programlama yapısı, görsel programcılığı desteklemesi, platformdan bağımsız çalışabilme ve internet programcılığına uygunluğu sebebiyle Java programlama dilinin Applet teknolojisi bu proje için ideal görülmüştür. Java Applet' lerinin çalıştığı ortam, kullanıcının internet tarayıcısıdır. Programların bulunduğu siteye kurulan bağlantı ile Applet' in kaynak kodu kullanıcının bilgisayarına aktarılır. Yükleme tamamlandıktan sonra uygulama çalışmaya hazırdır. Tarayıcının içinde bulunan Java sanal makinesi bu kodu yorumlar ve sonucu ekrana taşır. Applet' in çalışma hızı kullanıcının bilgisayarının hızı ile aynıdır. İnternet sunucusunda çalışan programlar ise ilgili uygulamaya olan talep ile bağlantılı hızda çalışırlar. Örneğin, ilgili uygulamaya talep o anda ne kadar fazlaysa ve internet bağlantı hızı ne kadar yavaşsa, bekleme süresi o kadar fazla olacaktır. Halbuki bir Java Applet' i, aktarım tamamlandıktan sonra, internet bağlantısı kesilse bile çalışmaya devam edecektir. Temel uygulama programlan olarak; julian günü hesabı, kartezyen-coğrafi koordinatlar dönüşümü, coğrafi-düzlem koordinatlar dönüşümü, 3 ve 6 derecelik dilim genişliği sistemlerinde dilimden dilime dönüş hesabı, inci ve IInci temel ödev çözümleri ve datum dönüşüm hesabı programlan hazırlanmıştır. Programların kullanımı tamamen grafik arayüzlü olup kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmanın sadece bu programlar ile sınırlı kalmayıp, kullanıcıların önerileri ve katkılarıyla geliştirilip bir program kütüphanesine dönüşmesi hedeflenmektedir. ICftİBmÖCRİTİMlUllUU MM0MAItf/töYO9 vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, an application about using the basic geodetic programs via internet is developed. First of all, geodetic applications that would be programmed were determined. After that, a research was performed about which programming language would be suitable for this project. The Applet technolgy of Java programming language was found ideal since its OOP (Object Oriented Programming) and GUI (Graphical User Interface) based structure, and platform independent feature. The Applets work just within the user's internet browser. After the connection to the server where the Applets reside, the bytecode is downloaded to the user's computer. After the download process, the Applet is ready to run. The JVM (Java Virtual Machine) that is embedded in the browser interprets this code and carries out the results to the screen. The speed of Applet is directly proportional to the speed of the user's computer. The programs which use the server to run are slow as the amount of the request to the server. However a Java Applet will continue to run even you disconnect from the internet. The applications that were programmed are; finding the Julian day, cartesian- geographic coordinates transformation, geographic plane coordinates transformation, zone to zone transformations, direct and inverse problem, datum transformation. All programs are GUI based and user friendly. It is aimed that this study develop with the proposals and the contributions of the users and become a geodetic program library. Vlll