Gemilerin elektrikle tahriki
Electric ship propulsion
- Tez No: 126919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
gemilerin elektrikle tahriki ÖZET Tahrik sistemi bir geminin en önemli sistemleri arasındadır. Tahrik sistemi işletme ömrü süresince gemi üzerinde taşınmakta ve önemli miktarlarda güç üretilmektedir. Tarih içerisinde tahrik sistemleri, verimlilik ve düşük işletme maliyetleri ışığında sürekli olarak geliştirilmiştir. Günümüzde dizel makina ve gaz türbini gibi içten yanmalı termal makinaların kullanıldığı tahrik sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Gemi enerji sisteminde yapılacak yenilikçi uygulamalar, yüksek verim ve düşük işletme maliyetleri açısından büyük önem taşımaktadır. Tümü elektrikli gemi, güç üretimi, dağıtımı ve tahrik sisteminde elektrik enerjisinin kullanıldığı gemi kavramıdır. Her ne kadar elektrik ile tahrik yeni bir uygulama olmasa da, elektrik makinaları ve güç elektroniği alanındaki gelişmeler, gemi tasarımında bir takım avantajlar getirmektedir. Tasarım esnekliği, verimlililik, düşük işletme giderlerinin yanında, hassas hız kontrolü ve manevra kabiliyeti önemli avantajlar arasındadır. Elektrikli tahrik sistemlerinde alternatif akım ya da doğru akım kullanılabilmektedir. Dizel veya gaz türbini ile tahrik edilen jeneratörler ile, tahrik sistemi ve gemi yardımcı yükleri beslenmektedir. Elektrikli tahrik motoru evirici/çevirici ile kontrol edilmektedir. Bu çalışmada, konvansiyonel gemi tahrik sistemleri tanıtılmış ve elektrikli tahrik sistemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sistem elemanları ve çalışma prensipleri anlatılmış ve elektrikli tahrik sistemlerinin konvansiyonel tahrik sistemlerine göre avantajları ortaya konulmuştur. Ayrıca geliştirilmekte olan kritik teknolojiler tanıtılmış ve elektrikli tahrik sisteminin kullanıldığı gemi tipleri tanıtılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
ELECTRIC SHIP PROPULSION SUMMARY Propulsion system is the backbone of a ship. Power generation plant, which is carried onboard through operation life of a ship, delivers considerably high amount of propulsion power. Propulsion systems have been investigated through centuries in light of improved efficiency and reduced operation costs. Thermal engines such as diesels and gas turbines are the key components of propulsion systems used widespread. Improvement for shipboard energy system plays an important role in efficiency and operation costs. All electric ship is a concept, where electrical energy is used in power generation, power distribution and propulsion motors. Although electric propulsion is not a new concept, developments on electrical machines and power electronic technology offer several advantages for marine engineering. Besides flexibility in design, efficiency, reduced operating costs; motor speed control and manoeuvring performance are major advantages. AC or DC system can be used for propulsion system. Propulsion motor and ship service power can be provided by diesel or gas turbine driven generator sets. Propulsion motor is electronically controlled by inverter/converters. In this study, conventional propulsion systems are presented in general and electrical propulsion system is evaluated in detail. Electrical system components and operating principles are presented and advantages of electrical propulsion over conventional propulsion systems are put forward. Moreover, emerging technologies and recent developments are described as well as electric ship applications are presented. xn