Zamantı yöresi oksit kurşun-çinko cevherlerinin zenginleştirilmesi
Recovery of oxide lead and zinc ores in Zamantı region
  1. Tez No: 126920
  2. Yazar: AYKUT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kayseri-Zamantı bölgesinde bulunan oksit kurşun-çinko cevherlerinin selektif olarak zenginleştirilmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bölgeden daha önce alman numune ile sonradan getirilen temsili örneklerin karıştırılması ile hazırlanan numune üzerinde zenginleştirme deneyleri yapılmıştır. Karışım numunesinin ilk olarak fiziksel kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlenmiştir. Yapılan orjinal boyut dağılımı analizinde, malzemenin %65'e yakın bir kısmının 3.36 mm altında olduğu saptanmıştır. Karışım numunesi, %1 1.50 Zn ve %9.81 Pb içermektedir. Numuneyle öncelikle, Rusya'da geliştirilen bir prosesin uygulaması olarak zenginleştirme ön deneyleri yapılmış, ancak arzulanan sonuçlar elde edilmemiştir. Flotasyon deneylerinde önce kurşunun yüzdürülmesi, daha sonra çinkonun kazanımı hedeflenmiştir. Flotasyon ön deneylerinde kurşun için en iyi sonuç; doğal pH, 0.1 mm altı boyut ve %25 PKO olarak belirlenmiştir. Ortalama %13 Zn içeriği ile artıkda yer alan çinkonun zenginleştirilmesi için, gravite ve manyetik ayırma deneyleri yapılmıştır. Gravite yöntemlerinden MGS ile çalışılmış, en uygun sonuç; 0° açı, 6 lt/dk yıkama suyu ve 200 dev/dk tambur hızında alınmıştır. Buna göre, % 14.96 Zn içeren kosantre, %41.61 kazanma verimi elde edilmiştir. Manyetik ayırma ise kuru ve yaş manyetik ayırma olmak üzere yapılmıştır. Döner diskli manyetik ayırıcıda 5 amperde yapılan deneylerde, manyetik olmayan üründeki Zn içeriği %20.38, kazanma verimi ise % 19.25 olarak belirlenmiştir. Yaş manyetik ayırma deneyi sonucunda; 3 amper akım şiddetinde elde edilen manyetik olmayan ürün, %26.24 metal kazanma verimi ile % 15.89 Zn içermektedir. Son olarak yapılan kolon flotasyonu deneylerinde ise öncelikle laboratuar çaplı küçük kolon kullanılmış ve 225 İt/saat hava miktarı, %20 PKO ve 10 İt/saat yıkama suyu değerleri optimum koşullar olarak belirlenmiştir. Sonrasında ise bu değerler pilot tip büyük kolona adapte edilmiş ve optimum koşullarda yapılan temizleme deneylerinde % 61.22 Pb içeren konsante, % 80.55 metal kazanma verimi ile elde edilmiştir. ¦SK***'* vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY“RECOVERY OF OXIDE LEAD AND ZINC ORES IN ZAMANTI REGION”The objective of this study is the recovery of the ores of oxide, lead and zinc obtained from Zamanti, Kayseri selectively using various techniques. A mixing sample was used in all experiments. In order to characterize the sample, the chemical, physical and mineralogical properties of the mixing time were determined. The screen analyses show that 65% of the mixing sample remains under 3.36 mm. In addition to this, the chemical analysis shows that the mixing sample consists of 1 1.50% Zn and 9.81% Pb. First, pre-experiments were carried out using the special process practiced in Russia. However, lead and zinc could not be separated in an optimum contents and recoveries. Since they were not obtained selectively in flotation experiments, it was decided to gain Zn in a gang product. As a result of the experiment, the best result for Zn in pre-fiotation experiments was obtained at natural pH, under 0.1 mm and 25% of pulp density. Zinc consisting of 13% Zn gained in the gang product was tried to recovery using gravity and magnetic separations. MGS was used as a gravity separator. The optimum result was obtained at 0° angle, 6 1/min. cleaning water and 200 rpm roll speed. Finally, It is gained a concentrate containing 14.96 % Zn with 41.61% recovery. The magnetic recovery was performed as a dry and wet magnetic separation. Magnetic recovery using a roll type rare earth magnetic separator at 5 ampere reveals that a non-magnetic product containing 20.38% Zn with the 19.25% recovery was obtained. With wet magnetic separator experiment at 3 ampere; non-magnetic product obtaining 26.24% recovery and 15.89% Zn were contained. In column flotation experiments, initially laboratory usage columns with small diameter was used and 225 It/hour air flow, 20 % pulp density and 10 It / hour washing water were determined as optimum conditions. For the further stage, these ratio were applied to the column with a bigger diameter and the compound that contained 61.22 % Pb with 80.55 % metal productivity ratio was obtained at cleaning experiments performed in optimum conditions. rx