Alkollü içki atıksularının anaerobik arıtımında etkin olan türlerin sayılarının ve aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of numbers and activities of microbial species in anaerobic reactors treating alcohol distillery effluents
  1. Tez No: 126918
  2. Yazar: BENGÜ KOÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET ALKOLLÜ İÇKİ ENDÜSTRİSİ ATIKSULARININ ANAEROBİK ARITIMINDA ETKİN OLAN TÜRLERİN SAYILARININ VE AKTİVİTELERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada, Tekel fabrikalarında işletmede bulunan anaerobik arıtma tesislerindeki atıksu kompozisyonu, reaktör tipi, işletme koşullarının etkin olan mikrobiyal türler üzerindeki etkileşimi araştırılmıştır. Bu kapsamda Tekel Nevşehir Rakı Fabrikası, Tekel Çanakkale Kanyak Fabrikası, Tekel Tekirdağ İçki Fabrikası, Tekel İstanbul İçki Fabrikası anaerobik arıtma tesislerinden alman biyolojik çamur örneklerinde etkin olan türler ve sayılan Epifloresan mikroskobu kullanılarak tespit edilmiştir. Belirlenen anaerobik türlerin aktiviteleri, spesifik metan aktivite testi (SMA) kullanılarak ölçülmüştür. Tekel Tekirdağ İçki Fabrikası yukan akışlı anaerobik çamur yatağında KOÎ giderim verimi; %55-90, potansiyel metan üretim hızı (PMÜ) ; 376 mlCHVgr.UAKM.gün, Nevşehir Rakı Fabrikası anaerobik kontak reaktöründe, KOÎ giderim verimi; %75-80, PMÜ hızı; 263 mlCHt/gr.UAKM.gün, Çanakkale Kanyak Fabrikası yukarı akışlı anaerobik çamur yatağında KOÎ giderim verimi; %70-75, PMÜ hızı; 230 mlCH4/gr.UAKM.gün olarak bulunmuştur. Her üç anaerobik reaktörde otofloresan özelliğe sahip metan arkesi olarak kısa çubuk, bunu takiben orta ve uzun çubuk türleri gözlenmiştir. İstanbul İçki Fabrikası yukan akışlı anaerobik çamur yatağı KOİ giderim verimi %90-95, PMÜ hızı 350 rnlCHVgr.UAKM.gün olarak belirlenmiştir. İstanbul İçki Fabrikası yukan akışlı anaerobik çamur yatağında, diğer reaktörlerden farklı olarak baskın otofloresan metan türü Methanococcus, bunu takiben kısa, orta, uzun çubuk ve Methanosarcina türleri bulunmuştur. SMA tekniğinin kullanılması ile sistemin potansiyel yükleme kapasitesinin belirlenmesi ve optimum işletme koşullarının tespiti mümkündür. SMA sonuçları ile herbir sistemin performansı karşılaştırılmış, atıksu kompozisyonu, reaktör tipi ve mikrobiyal türler arasındaki etkileşim incelenmiştir. xi
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF NUMBERS AND ACTIVITIES OF DOMINANT SPECIES IN ANAEROBIC REACTORS TREATING ALCOHOL DISTILLERY EFFLUENTS In this study, the relationships between wastewater characterization, reactor type and operating conditions on the active microbial species in the anaerobic treatment plants(ATP) of Tekel factories were investigated. In this research, the numbers and composition of species in biological anaerobic sludge samples taken from Tekel Nevşehir Raki Factory ATP, Tekel Çanakkale Cognac Factory ATP, Tekel Tekirdağ Distillery Factory ATP and Tekel Istanbul Distillery Factory ATP were determined by Epifluorescence microscope. The activities of the determined anaerobic species were measured by specific methanogenic activity (SMA) test. It was found that the COD removal efficiency and the potential acetoclastic methane production (PMP) rate in upflow anaerobic sludge blanket of Tekel Tekirdağ Distillery Factory were 55-90 percent and 376 ml CFLi/gr.VSS.day; COD removal efficiency and PMP rate in Tekel Nevşehir Raki Factory were 75-80 percent and 263 ml CHLj/gr.VSS.day; COD removal efficiency and PMP rate in Tekel Çanakkale Cognac Factory were 70-75 percent and 230 ml CHj/gr.VSS.day; COD removal efficiency and PMP rate in Tekel Istanbul Distillery Factory 90-95 percent and 350 ml CELj/gr.VSS.day; respectively. In these reactors, short rods, medium and long rods archea were determined as a dominant autofluorescent methane species. In upflow anaerobic sludge blanket of Istanbul Distillery Factory, Methanococcus was found as dominant autofluorescent methane species followed by short, medium, long rods and Methanosarcina species. As a result, it was possible to find the potential loading capacity of the system and to control the stability of system by using SMA technique. Results of SMA tests were compared to the each system performances and wastewater composition, and the relationships between reactor type and microbial species were investigated. xu