İki parametreli zeminlere oturan sürekli kirişlerin dinamik hesabı
Dynamic analysis of continuous beams resting on two-parameter foundation
  1. Tez No: 126949
  2. Yazar: KEMAL ÖZKIRŞEHİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIN SAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki parametreli elastik zemine oturan kirişlerin dinamik hesabı yapılmıştır. Çözümde zemin yüzey parametresi, bu parametreye bağlı olarak zemine ait yataklarıma, kayma parametresi ve sistemin birim boy kütlesi bir ardışık yaklaşım yöntemiyle hesaplanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş birinci bölümde konunun önemi, problemin ifade edilmesi ve hesabın genel aşamaları tanıtılmıştır. Konu hakkında daha önce yapılan çalışmalar doğrultusunda ortaya konulan matematik modeller kısaca anlatılmıştır. Sistemin çözümü için kullanılan çözüm yöntemi ve yöntemin uygulanma prosedürü hakkında ön bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümde çalışmanın kapsamı ve amacı da belirtilmiştir. İkinci bölümde iki parametreli Vlasov tipi zeminde zemin karakteristikleri tanımlanarak iki parametreli zemine oturan kirişlerin altındaki ve dışındaki zemin bölümlerinde sistemin hareket denkleminin bulunabilmesi için gerekli, zemin yüzeyindeki çökmelerin derinliğe bağlı değişimini veren diferansiyel bağıntı elde edilerek bunun yardımıyla zemin yüzey parametresinin ifadesi elde edilmiştir. Her iki diferansiyel ifadeyi sağlayan çözümün bir ardışık yaklaşımla elde edilmesi söz konusudur. Hesaba y zemin yüzey parametresinin herhangi bir değeri için zemin parametreleri ve sisteme ait diğer parametreler hesaplanarak başlanacak; bu değerler kullanılarak sistem çözülecek ve çözümden faydalanarak zemin yüzey parametresinin yeni değeri hesaplanacaktır. Hesap adımının başındaki y değeriyle hesabın sonunda hesaplanan y değeri arasındaki fark belli bir değerin altına düşünce hesaba son verilecektir. Bu bölümde dört serbestlik dereceli kiriş ve iki serbestlik dereceli zemin elemanların elastik yataklanma ve kayma parametreleri matrisleriyle, kütle matrisleri verilerek hesaplarda kullanılacak sonlu elemanlar metodu tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde bu çalışmadan elde edilen algoritma seçilen bir çıkmalı temel kirişi örneği üzerinde uygulanarak sistemin serbest titreşimi incelenmiştir. Daha sonra harmonik değişen dış yüklere göre zorlanmış titreşim hesabı yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve şekillerle ifade edilmiştir. Dördüncü ve son bölümdeyse çalışmadan elde edilen sonuçlar toplu olarak verilmiştir. TC YÜKSEKÖĞRETİM KOKOlÂ! vij DOKÜMANTASYON MZRMEÜ
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF CONTINUOUS BEAMS RESTING ON TWO PARAMETER FOUNDATION SUMMARY In this study the dynamic analysis of continuous beams resting on two-parameter foundation is presented. In the analysis, the value of subgrade reaction, shear parameter of the soil and the mass per unit length will be determined according to a y parameter, which controls the decay of stress distribution within the foundation and which is calculated by an iterative process. The study consists of four chapters. The first chapter deals with the importance of the subject, statement of the problem and the general stages of the analysis. The previous mathematical models regarding the subject are shortly described. Also preliminary information is given about the analysis method and the procedure. This chapter also contains the scope and objective of the study. In the second chapter the foundation characteristics are described for two-parameter Vlasov foundation. In order to calculate the y parameter, which is needed to obtain governing differential equation both at the bottom and outside regions of the beam, the differential equation that controls the deformations along the foundation depth is derived. An iterative process can evaluate the unique solution that satisfies both of the differential equations. This iterative process will start by election of y parameter randomly; the parameters required in the analysis will be calculated according to this parameter. Then the analysis will be run. By using the results a new y parameter will be calculated and the analysis will be run again. When the y parameter converges to a certain value, the analysis process will stop. Besides, this chapter contains the stiffness matrices for beam element with four degrees of freedom and soil element with two degrees of freedom. The third chapter consists of application of the algorithm on a cantilevered beam example. First of all the free vibration analysis is made for different soil stratum heights. After that the forced vibration analysis are made due to harmonically changing loads. The results are tabulated into tables and figures to help the reader. In the last chapter the results of this study are gathered together to have an overview of the study. vui