Silindirle sıkıştırılmış ağırlık beton barajlar ve bunların ağırlık beton barajlarla karşılaştırılması
Roller compacted gravity concrete dams and comparison with gravity concrete dams
  1. Tez No: 126948
  2. Yazar: AHMET SERDAR SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık geliştikçe ve dünya üzerindeki nüfus arttıkça hayatın en temel öğesi olan suyun önemi de hızla artmaktadır. Günümüzde su biriktirme yapılan olan barajların da dünyanın gitmekte olduğu gidiş gözönüne alındığında önemi daha iyi anlaşılır. Su kaynaklarından en iyi şekilde faydalanmak için mali kaynakların sınırlı olduğu durumlarda biriktirme yapılarını daha az maliyetle yapmak istenir. Bunun için dünyada yeterli emniyeti sağlayacak çeşitli baraj malzemeleri ve baraj tipleri araştırılmaktadır. Bu fikirden yola çıkılarak maliyeti çok düşük, dayanıklılık ve birçok özellik bakımından beton barajlar seviyesinde barajların yapılabilineceği düşünülmüş ve silindirle sıkıştırma beton barajlar geliştirilmiştir. Kısıtlı imkanlarla dahi oldukça sağlam olan bu baraj metodu ülkemiz için de oldukça uygun düşmektedir. Bu çalışmada ilk olarak konunun önemi ve amaçlanan hedef belirtilmiştir. İkinci bölümde bu tip baraj ların dayandığı felsefeler ve tipleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde fiziksel, dayanımsal özellikler belirtilerek klasik beton barajlarla maliyet dahil tüm bu özellikler karşılaştınlmıştır. Dördüncü bölümde karışım özellikleri ve laboratuvar çalışmaları çok büyük öneme sahip olduğu için anlatılmıştır. Beşinci bölümde silindirle sıkıştırma beton baraj tasarım ve inşa ilkeleri belirtilmiştir. Altıncı bölümde silindirle sıkıştırma beton barajın dünyanın çeşitli ülkelerinde nasıl kullanıldığı hakkında tipik örnekler verilip Türkiye'de kullanılan yerler hakkında da özet bilgi sunulmuştur. Yedinci bölümde CGDA adlı bilgisayar tahkik programı kullanılarak Manyas'ta yapılması düşünülmüş silindirle sıkıştırma beton ağırlık baraj dataları tetkik edilmiştir. Ayrıca aynı programa tipik bir klasik beton barajın ortalama sınırlar içindeki dataları girilerek sonuçlar karşılaştınlmıştır. Son bölümde ulaşılan sonuçlar verilmiştir.Ek bölümünde dünyada ve Türkiye'deki silindirle sıkıştırma beton barajlarla ilgili örnek kesitler ve fotoğraflar, ayrıca yapılan tahkik sonuçlan sunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
The most important thing for human life, water becomes more important while world's population is increasing and human being is progressing. Today dams which are water collecting structures, will be more satisfying known if we care world's trend. When financial resources are limited, for benefiting optimum from water resources, water collecting structures must be built cheaper. For this reason dam materials and dam types which have sufficient safety are researched specially. Therefore a type of dam which costs less than conventional concrete dam and has similar durability and other properties; is researched, so roller compacted concrete dam has been progressed. This method is very suitable for our country because of limited financial resources. In this work firstly importance of subject and target has been mentioned. In second chapter philosophy of this kind of dams and their types have been mentioned. In third chapter physical,financial and durability properties have been mentioned and comparision with conventional gravity concrete dams have been given. In fourth chapter mixing properties and laboratory properties have been mentioned. In fifth chapter principles of roller compacted concrete dam design and construction have been mentioned. In sixth chapter roller compacted concrete dam applications in the different countries of the world and short information about some examples in Turkey have been given. In seventh chapter datas of roller compacted dam which was designed to built in Manyas, have been examined by using CGDA computer program. Also an application of conventional dam which has average values have been examined and a comparision has been given. In the last chapter conclusions have been given.In additional part some cross-sections and photos of roller compacted dams around the world and Turkey. Also conclusions of computer application have been given. xu