BICMOS current-mode integrators suitable for low-voltage continuous-time filters
Düşük-gerilim sürekli-zaman süzgeç yapılarına uygun BICMOS akım-modlu entegratörleri
- Tez No: 126954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sürekli-zaman süzgeçlerin performansı, temel yapı taşlan olarak kullanılan entegratörlerin karakteristiklerine bağlıdır. BiCMOS teknolojisi ile gerçekleştirilen akım aynalı akım-modhı sürekli-zaman süzgeçler, gerilim-modlu tekniği çalışan sürekli-zaman süzgeçlere göre daha iyi bir performans davranışı sergilemektedir (düşük-gerilim yüksek-frekans yapılan için daha uygun). Bazı üstünlükler: düşük besleme gerilimi/gücü ihtiyacı, geniş çalışma bandgenişliği, hızlı frekans yanıtı ve varolan parazitiklere karşı daha az duyarlılık olarak gösterilmektedir. Bununla beraber, süzgeçlerin performansı, entegratörün idealsizliklerinden etkilenmektedir. Bu çalışmada, düşük-gerilim yüksek-frekans sürekli-zaman süzgeç yapılarına uygun, BiCMOS akım-modlu entegratörler önerilmektedir. Bu yapılar için analiz ve simülasyon sonuçlan çıkarılıp, diğer benzeri yapılarla karşılaştırılarak en önemli özellikler incelenmektedir. Bu yapıların getirdiği en önemli avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: - düşük-gerilim çalışma, - yüksek-hız, - yüksek-frekans performansı, geniş frekans ayan. Aynı şekilde, entegratörlerin idealsizliklerinden dolayı kaynaklanan dezavantajlar incelenip, bunların giderilmesi veya minimize edilmesi için yollar araştırılmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken dezavantajlar aşağıdaki verilmektedir: bipolar tranzistorun baz akımın farkından dolayı, akım yansıtma oranında oluşturulan hata (yapılarda çıkış katların eklenmesi hatayı artırır), sonlu akım kazancından (p) dolayı, eşdeğer geçiş iletkenliğinde eklenen ek bileşenler, frekans ayan sadece ve sadece kutuplama akımı değiştirilerek yapılabilir. Önerilen entegratörlerle oluşturulan süzgecin alçak geçiren ve band geçiren fonksiyonları gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, süzgeçler için frekans ve kalite faktörü ayarı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The performance of the continuous-time filters is determined by the characteristics of the integrators that they use as basic building blocks. Current-mode continuous-time filters implemented using current mirrors based on BiCMOS technology exhibited a better performance behaviour (making them attractive and more suitable for low- voltage high-frequency applications) with respect to other continuous-time filters based on voltage-mode operation. However, the filter behaviour is closely affected from the nonidealities of the integrator. In this study, BiCMOS current-mode integrators more suitable for low- voltage, high- frequency, continuous-time filters are proposed. The simulation results and analyses for these structures are performed, and the advantages that make them superior compared with other structures are investigated. The most important advantages of these structures are listed below - low-voltage operation, - high-speed, high-frequency performance, - wide frequency tuning. Also, the drawbacks due mainly to the nonidealities of the integrator are analysed and possible modifications to reduce the errors caused by nonidealities are suggested. The disadvantages that need to be considered, are listed below - error caused in mirrored currents because of the base current of BJTs, parasitics in equivalent transconductance because of the finite current gain |3, frequency tuning is performed only by varying bias currents. The proposed structures have been used in filter implementations and different filter functions (lowpass, bandpass) have been simulated. Also, tuning methods (ft-tuning, Q-tuning) have been performed for this filter. IX