New possibilities in current-mode circuits using current controlled conveyor (CCC II)
Kontrollü akım taşıyıcı (CCC II) ile akım-modlu devrelerde yeni olanaklar
  1. Tez No: 112247
  2. Yazar: SHAHRAM MİNAEİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. SAİT TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda akım-modlu devrelere olan ilgi giderek artmaktadır. Bu ilginin nedenleri, akım-modlu devrelerin gerilim-modlu devrelere göre daha büyük bant genişliği, yükselme eğimi, değişim aralığı, daha basit devre yapısı ve düşük güç tüketimi olmasıdır. Diğer yönden yakın zamanda, kontrollü akım taşıyıcılar (CCCII). akım-modlu devrelerin tasarımında çok sık kullanılmaktadır. Kontrollü akım taşıyıcı kullanılarak, akım modlu devrelerin parametreleri ve frekans bölgesi geniş bir değişim aralığında elektronik olarak ayarlanabilmektedir. Bu tezde ideal olmayan CCCII detaylı olarak incelenmiştir. CCCIl'nin hangi devrelerde yararlı olduğunu göstermek amacıyla, çok sayıda CCCII tabanlı filtre, osilator, endüktans simulatörü gibi yeni uygulamalar verilmiştir. BiCMOS teknolojinin avantajını açıklamak amacıyla yeni bir BiCMOS CCCII devresi verilmiştir. Tezin ana bölümünde, ikinci dereceden alt geçiren, bant geçiren filtreler, sadece bir adet CCCII kullanılarak gerçekleştirme biçimi verilmiş ve CCCII'nin ideal olmamasının filtre frekansı ve değer katsayısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. İdeal olmamanın etkileri, şekil ve tablolarla gösterilmiştir. Filtre parametrelerinin hesaplanacağı basit formüller bulunmuştur. İdeal olmamanın önerilen filtre parametrelerinin duyarlıklarına ve devrenin kararlılığına nasıl etkidiği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca, filtre değerlerinin ideal değerlerinden sapmalarınının nasıl minimize etme yöntemi, bir örnek üzerinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current-mode circuits have been received significant attention. This is attributed to their inherent wide bandwidth, greater linearity, wider dynamic range, simple circuitry and low power consumption compared to the voltage-mode circuits. On the other hand, in the recent past, there has been great emphasis on the design and implementation of current-mode circuits using current controlled conveyors (CCCIIs). Using of the CCCII in current-mode circuits provides a wide range of electronic tunability of the circuit parameters and a broad frequency range of operation. In this thesis, a detail study in non-ideal CCCII is performed. Then to illustrate the usefulness of the CCCII many new CCCII-based applications such as filter, oscillator and inductance simulator are proposed. In order to take the advantages of the BiCMOS technology a new BiCMOS realization for the CCCII is presented. In the main section of the thesis, an new configuration for realizing second order lowpass and bandpass filters using only one CCCII is presented and the effects of the dominant non-idealities of the CCCII on filter parameters such as resonant angular frequency and quality factor are investigated. These non-ideality effects are shown in tabular forms and figures. Then simple and accurate formulas for calculating parameters of the filters are extracted. The effects of the non-idealities on the stability and sensitivities of the proposed filters are investigated in details. Also as an example, a method for modifying the values of passive elements of the filter in order to minimize the deviation of the filter parameters from their ideal values are given.