Yürüyen merdiven sistemlerinin sonlu elemanlar metodu ile analizi ve optimizasyonu
The Analysis and optimization of escalators with the finite element method
- Tez No: 126953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÜRÜYEN MERDİVEN SİSTEMLERİNİN SONLU ELEMANLAR METODU İLE ANALİZİ VE OPTİMİZASYONU ÖZET Sonlu elemanlar metodu, son yirmi yılda bilgisayar destekli tasarımın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Özellikle hızlı ve güvenilir biçimde gerçekleştirilmesi gereken mukavemet analizlerinde, malzemenin tahribatım gerektirecek deneylerin bilgisayarda tahribatsız olarak gerçekleştirilmesinde, çok sayıda tekrar gerektiren hesaplarda bu metodun sağladığı faydalar tartışılmazdır. Bu çalışmada, bu metodun yürüyen merdivenlere uygulanması ele alınmıştır. Sonlu elemanlar metodunun uygulanmasında ANSYS programı kullanılmıştır. Öncelikle standartlara uygun bir yürüyen merdiven iskeleti bilgisayarda modellenmiştir. Bu model, sonlu elemanlar analizleri ile elde edilen sonuçlara göre adım adım geliştirilmiş ve ideale mümkün olduğu kadar yakın bir model elde edilmiştir. Daha sonra bu model üzerinde çeşitli sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiş ve karşılaştırmalar ile iskeletin çeşitli özelliklerinin sonuca nasıl etki ettiği tesbit edilmiştir. Sonuçta basamak genişliğinin azalması ve eğimin artması ile gerilmelerin düştüğü ve kutu profillerin bu tür bir yürüyen merdiven iskeletinde en iyi mukavemeti sağladığı ispatlanmıştır. Bu işlemlerle sonlu elemanlar metodunun yürüyen merdiven tasarımında klasik hesap yöntemlerine göre avantajları ve sunduğu olanaklar incelenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS AND OPTIMISATION OF ESCALATORS WITH THE FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY Finite Element Method has proved to be an indispensable element of computer aided engineering in the last twenty years. Especially in quick and reliable resistance calculations, the tests which require the destruction of the material and when repetitive calculations are needed, the importance of the finite element method is indisputable. This thesis deals with the application of this method on escalator systems. The ANSYS program has been used to perform the finite element analysis. First, the truss of an escalator compliant with the standards was modelled on the computer. This model has been improved step by step according the results of finite element analyses. Various finite element analyses were performed on this final model and the effects of the changes in various properties of the truss were determined with comparisons. As a result, it has been seen that the decrease in step width and the increase in slope results in decreased stresses and the box profile is ideal for this kind of truss. With these analyses the new possibilities and the advantages of finite element method over conventional calcualtion methods have been analysed. tc tükseköğr etim mmmjB k »OK&WANTASVON WMKEit