Sayısal haberleşme sistemlerinde kafes kodlama başarımının mikrodalga kanallarında benzetimi
Performance evaluation of trellis coding in microwave fading channel
  1. Tez No: 126959
  2. Yazar: EDA SOMAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
SAYISAL HABERLEŞME SİSTEMLERİNDE KAFES KODLAMA BASARIMININ MİKRODALGA KANALLARINDA BENZETİMİ ÖZET Sayısal haberleşme sistemlerinde gönderilen bilginin güvenli ve hızlı bir şekilde iletilmesi çok önemlidir. Kafes kodlamalı kipleme (TCM), haberleşme sistemlerinde bilgi iletiminde büyük oranda güvenilirlik ve hız sağlar. Kafes kodlamalı kipleme bant genişliğini artırmadan hata performansının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Kafes kodlamalı kipleme ilk olarak toplanır beyaz Gauss gürültülü (AWGN) kanalında incelenmiştir, fakat daha sonraları bayılma kanallarındaki kafes kodlama yöntemi üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bu tezde kafes kodlamalı kipleme yönteminin tabakalı mikrodalga bayılma kanalındaki başarımı değişen haberleşme sistemi parametrelerine göre benzetimi yapılarak hesaplanmıştır. Tezin birinci bölümünde, konunun önemi belirtilerek, yapılan kabuller açıklanmış ve gerçekleştirilen çalışmalar ile ulaşılan sonuçlar belirltilmiştir. Konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar anlatılmıştır, ikinci bölümde, çoklu faz kaydırmalı modülasyon (kipleme) tekniği ve kafes kodlama yöntemi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde bayılma kanalının istatiksel özellikleri açıklanmış ve tabakalı mikrodalga kanalına denklemler verilmiştir. Dördüncü bölümde kafes kodlama yönteminin toplanır beyaz Gauss gürültüsü (AWGN) ve tabakalı mikrodalga bayılma kanalındaki hata başarımı zaman domeninde yapılan bilgisayar benzetimi ile hesaplanarak grafikler halinde gösterilmiştir. Sonuç bölümünde, tezde elde edilen veriler değerlendirilerek, ileride yapılacak çalışmalar için öneriler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında kafes kodlama yönteminin tabakalı mikrodalga bayılma kanallarındaki başarımı zaman domeninde yapılan bilgisayar benzetimi üzerinde incelenmiş ve sonuçlan gösterilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION OF TRELLIS CODING IN MICROWAVE FADING CHANNEL SUMMARY During the past decade there has been a rapidly growing research in the area of bandwidth-efficient coded-modulation techiques. The primary advantage of these schemes over modulation schemes employing traditional error correcting codes is their ability to improve the performance of the communication system without bandwidth expansion. A typical example of such channels is wireless communication channel, where it is desired to accommodate a large number of users in a given bandwidth. During the latter 1980s, trellis coding, especially trellis-coded modulation (TCM), became a hot research topic. In the past, coding and modulation were treated as separate operations with regard to overall system design. In TCM, coding and modulation are considered as an entity. TCM is a channel coding technique that achieves remarkable coding gains, without sacrificing the data rate or expanding the bandwidth of the transmitted signal. In this thesis, performance of the TCM schemes over layered microwave fading channel is analysed according to the changing communication parameters. In the first chapter, the thesis subject is explained and previous research are given. In the second chapter, Multiple Phase Shifting Keying (MPSK) technique and Trellis coding technique are explained by using their analytical expression. In the third chapter, statitical properties of the fading channel which Trellis coding technique is used is introduced. In the fourth chapter, by using computer simulation, error probabilities of the Trellis coded modulation schemes over layered microwave fading channel are obtained. Results and conclusion of the thesis are given last chapter. ^sssr-2* IX