TCP performansının GPRS şebekesi üzerinde geliştirilmesi
Enhancing TCP performance over CPRS network
  1. Tez No: 126960
  2. Yazar: BARBAROS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
TCP PERFORMANSININ GPRS ŞEBEKESİ ÜZERİNDE GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada kablosuz şebekede TCP performansını arttıran, Snoop protokolü SACK, I-TCP ve benzeri tekniklerin GPRS şebekesindeki kullanımı incelenmiş; bu tekniklerin TCP performansım pozitif veya negatif olarak % 5-6 seviyesinde etkilediği tespit edilmiştir. Bu teknikler, canlı GPRS şebekesinde, bazı servis sağlayıcıların geliştirdiği sunucular kullanılarak uygulanmıştır. Kablosuz şebekelerin bağlantı özelliklerinin ve TCP algoritmasının detaylı incelenmesiyle, kablosuz şebekede TCP performansını düşüren problemlerin kaynağı tespit edilmiştir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için uygun parametre optimizasyonu yapılması gerektiği görülmüştür. TCP performansım GPRS şebekesi üzerinde arttırmak için MTU büyüklüğü, aktarılan bilgi boyutu, C/I dağılımı ve GPRS TBF oluşturma/öldürme zamanı gibi parametrelerin optimizme edilmesi gerektiği görüşüne varılmıştır. Her bir parametrenin, efektif bir bağlantıda olması gereken optimum değerini bulabilmek için, gerçek bir GPRS şebekesi kullanılarak bir çok defa TCP bağlantısı yapılmıştır. Yapılan testlerde parametrelerin optimum değerlerini bulmak amacıyla, GPRS telefonu ve bilgi aktarımı için uygun bir sunucudan yararlanılmıştır. Uygulama olarak TCP protokolünün en çok kullanıldığı FTP ve HTTP bağlantıları kullanılmış; her parametre için optimum değerler tespit edilmiştir. Bu optimum değerler tanımlanarak yapılan bağlantılarda, GPRS şebekesinde mümkün teorik maksimum hızlara çok yakın hızlara erişebildiği tespit edilmiştir. GPRS şebekesinde. Sonuç olarak, optimum hale getirilmiş TCP ve GPRS parametrelerinin, mobil istasyon ve baz istasyonda bir çok revizyona ihtiyaç duyan performans arttırıcı tekniklerden daha iyi performans sağladığı saptanmış; iyi optimizme edilmiş GPRS şebekesi ve buna uygun TCP parametrelerinin efektif bir TCP bağlantısı için yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
ENHANCING TCP PERFORMANCE OVER GPRS NETWORK SUMMARY In this study, the performance of the techniques such as Snoop protocol, SACK, I- TCP mat enhance TCP performance in wireless network, has been investigated; it is estimated that these techniques effect TCP performance 5-6. % negatively or positively. These techniques have been implemented at GPRS network by using server supported by some service providers. The source of the performance degrading problem has been found out by analyzing TCP protocol algorithm and connection specific problems at wireless networks. In order to fix the problems, suitable parameter optimization has to be managed. It is being put forward that MTU size, transferred data size, C/I distribution and TBF setup/release time have to be optimized to improve TCP performance over GPRS. In a real GPRS network, lots of TCP connection has been established to find out the optimum value for each of these parameters. Because of finding optimum values for these parameters, GPRS mobile phone and suitable server for data transmission have been used. FTP and HTTP connection, which being widely used by TCP, have been used as application protocol. As a result of the tests, the optimum values for parameters have been estimated. In the connections by using these optimum values, the speeds, which are so close to theoretical maximum speeds at IP level in GPRS network, have been measured. Therefore, I found out that optimized TCP parameters and GPRS network, supply better performance man the performance enhancing techniques which require so many modifications at mobile station and base station; GPRS network that has been optimized well and suitable TCP parameters for mat network are good enough for a effective TCP connection. *gggS2Z xn