Sac hidrolik şekillendirmede malzeme özelliklerinin şekillendirmeye etkisi
The Effect of material properties on forming in sheet metal hydroforming
- Tez No: 126963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
SAC HİDROLİK ŞEKİLLENDİRMEDE MALZEME ÖZELLİKLERİNİN ŞEKİLLENDİRMEYE ETKİSİ ÖZET Sac metal işçiliği, elektronik, otomotiv, tarım makinaları, havacılık ve uzay endüstrileri gibi birçok endüstriyel alanın belkemiğidir. Endüstriyel alanda meydana gelen gelişmelerle beraber sac metal parçaların boyutsal tamlığı, yüzey kalitesi ve şekil karmaşıklığı gibi gereksinimleri giderek daha önemli bir hal almaktadır. Klasik pres işçiliği teknolojisi bu ihtiyaçları sağlayamamaktadır. Bu yüzden, diğer alternatif teknolojilere geçiş giderek hızlanmaktadır. Hidro-şekillendirme (hydroforming), 2. Dünya Savaşı öncesinden itibaren geliştirilmekte olan, klasik pres işçiliğine alternatif sac şekillendirme proseslerinden biridir. Kendine has sınırlamaları ve az araştırılmasından kaynaklanan tecrübe eksikliğinden dolayı uzun yıllar kullanımı kısıtlı kalmıştır fakat 1990'h yıllardan itibaren endüstriyel alanda, özellikle de otomotiv endüstrisinde, sürekli artan bir oranda ilgi görmektedir. Hemen hemen bütün lider otomotiv kuruluşları pazardaki rekabetçi güçlerini arttırmak için hidro-şekillendirme teknolojilerini kullanmaya başlamıştır. Hidro-şekillendirme teknolojilerinin başlıca kullanım alam karmaşık şekilli sac parçalar ( sac hidrolik şekillendirme) ile tüp veya silindirik (tüp hidrolik şekillendirme) parçalardır. Bu parçalar, otomotiv, uçak, bisiklet ve ev aletleri uygulamalarında kullanılmaktadır. Hidro-şekillendirme teknolojisindeki son gelişmeler otomotiv endüstrisinin katkılarıyla sağlanmıştır. Bu çalışmada farklı mekanik özelliklere sahip saclar kullanılarak sac hidrolik şekillendirmede şekillendirme özelliklerine bağlı olan değişkenler incelenmiştir. Deney malzemesi olarak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları tarafından üretilmiş 7114, 6114 ve 1110 kalite kodlu saclar kullanılmıştır. Ayrıca, bu sac malzemeler 1000 °C'de değişik tav sürelerine tabi tutularak kendi içlerinde de farklı mekanik özelliklere sahip olması sağlanmıştır. Tek eksenli çekme deneyleri ile ısıl işlem neticesinde kazandırılan mekanik özellikler belirlenmiştir ve hidrolik şişirme deneyleri (hydraulic bulge test) yapılarak şekillendirmenin hangi özellikler ile değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MATERIAL PROPERTIES ON FORMING IN SHEET METAL FORMING SUMMARY Sheet metal working is the backbone of the many industrial fields such as electronics, automobiles, agriculture machines and aeronautical astronautical industry. Since the requirements for dimensional accuracy, surface fineness and shape complication of the sheet metal press- working workpieces are becoming more important. Classical press working technology can not satisfy these demands. As a result of this, the popularity of these alternative technologies increases day by day. Hydroforming or hydraulic forming has been one of the fundamental sheet metal forming processes for quite a long time, having been developed at least since pre- World War II. It's applications in the industry were still restrained in some specific fields because of particular drawbacks, relatively less research and practical experience, but since 1990' s it has been attracting increasingly more attention in many industrial fields, especially in the automotive industries. Main use areas of hydroforming technologies are complex sheet and tube workpieces. These workpieces are used automotive, aircraft, bicycle and house equipment applications. The latest innovations in hydroforming technologies are results of automotive industries needs. In this study, sheets with different mechnanical properties are used to determine the forming property related variables in flat sheet hydroforming are examined. Different mechanical properties of sheet are satisfied with different tempering times at 1000 °C. With uniaxial tensile tests the mechanical properties are identified. With hydraulic bulge tests the relations between the material properties and sheet metal hydroforming are determined. Ni