Eviren ve evirmeyen birim kazançlı kuvvetlendiricilerle yapılan yeni süzgeç tasarımları
Novel filter designs realized with unity gain inverting and non-inverting amplifiers
- Tez No: 126964
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUNTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1999 yılında Awad ve Solunan tarafından yayınlanan bir makale ile tanıtılan ikinci kuşak eviren alam taşıyıcı ve ikinci kuşak evirmeyen akım taşıyıcılar kullanılarak yeni, akım modlu alçak geçiren, band geçiren ve yüksek geçiren ikinci derece Bessel ve üçüncü derece Butterworth süzgeç devreleri tasarlanmış, bunlara ait karakteristik denklemler ve SPICE benzetim programı analizi sonuçlarım gösteren sonuç grafikleri verilmiştir. îkinci bölümde, önce genel olarak birinci kuşak, ikinci kuşak, üçüncü kuşak akım taşıyıcılar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra akım taşıyıcılar ailesine yeni katılan ikinci kuşak eviren akım taşıyıcı (ICCII) aktif elemanı tanıtılmıştır. Bunlara ek olarak aynı bölümde ikinci kuşak eviren akım taşıyıcının (ICCII-) ve evirmeyen akım taşıyıcının (CCII+) CMOS gerçeklemelerini gösteren devre çizimleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, Bessel ve Butterworth süzgeç karakteristiklerine uygun hazırlanmış on tane ikinci derece Bessel ve üç tane üçüncü Derece Butterworth süzgeç devre yapılan hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca tasarlanan yeni devrelerin transfer fonksiyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, yukarıda adı geçen süzgeç devreleri ideal CCII- ve CCII+ eşdeğer CMOS devreleri kullanılarak SPICE benzetim programında incelenmiş, devrelerin ideal durum cevaplarıyla gerçek durum cevaplarım karşılaştırma olanağı sunan grafikler sunulmuştur. Bu grafiklerde gerçek cevabı gösteren eğriler ve ideal cevabı gösteren eğriler beraber semboller ile ayırt edilerek verilmiştir. VUl
Özet (Çeviri)
NOVEL FILTER DESIGNS REALIZED WITH UNITY GAIN INVERTING AND NON-INVERTING AMPLIFIERS SUMMARY In this thesis, novel current mode second order Bessel and third order Butterworth multifunction filters designed by employing inverting and non-inverting second generation current conveyors which were introduced with an essay written by Awad and Soliman in 1999 and also characteristic equations of these circuits are given. In the second section, the general information about first, second, third generation current conveyors are given. Then a new active element, inverting second generation current conveyor (ICCII) is introduced. In addition to these in this section, CMOS realizations of negative inverting second generation current conveyor (ICC1I-) and positive non-inverting second generation current conveyor (CCII+) are given. In the third section, 10 second order Bessel and 3 third order Butterworth multifunction filters are introduced. Also the circuit diagrams and characteristics equations of these circuits are given as tables in this section.. In the fourth section, the filter circuits mentioned above are analyzed with simulation program SPICE by using CMOS counterparts of CGI- and CCII+ devices and the results are compared to the ideal responses of these circuits by using graphs.