Termal püskürtme amaçlı çinko tellerin sünekliliğine etki eden üretim parametrelerinin incelenmesi
Searching of manufacturing parameters effecting ductility of zinc wires for thermal spraying application
  1. Tez No: 126966
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
TERMAL PÜSKÜRTME AMAÇLI ÇİNKO TELLERİN SÜNEKLİĞİNE ETKİ EDEN ÜRETİM PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Çinko, demir dışı metaller içerisinde alüminyum ve bakırdan sonra gelen en önemli kitle metalidir. Çinko tüketiminin hemen hemen %50'si galvanizli çelik üretiminde, %20'si pirinç endüstrisinde, %15'i döküm parçalarında, %8'i çinko oksit üretiminde.ve %7'si yarı fabrikasyon ürünlerde kullanılmaktadır. Çinkonun korozyona karşı direncinin çok iyi olması, özellikle metalik yapıların koruyucu kaplamalarında geniş kullanım alanı bulmasına neden olmaktadır. Çeliği korozyondan korumak amacıyla daldırma veya elektrolitik kaplama yoluyla yüzeyde çinko biriktirmenin en gelişmiş alternatifi olarak günümüzde termal püskürtme ya da diğer adıyla metalizasyon giderek yaygınlaşmaktadır. Metalizasyon işleminde çinko tel, bir torç vasıtasıyla ergitilip korozyondan korunması istenen malzeme üzerine püskürtülerek, yüzeyde yaklaşık 100 mikron kalınlığında laminer yapılı çinko filminin oluşması sağlanır. Çinkonun çeşitli kullanım alanları, korozyona karşı olan direnci, galvanizleme ve özellikle metalizasyon kaplamaları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Sünek çinko tel üretim yöntemlerinin alternatiflerine, avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. Ekstrüzyon yöntemiyle üretimin yanı sıra, sürekli döküm yöntemleriyle de sünek çinko tel üretimleri hakkında ayrıntılı bilgiler bölüm üç de verilmiştir. Ayrıca sürekli döküm yöntemleriyle ilgili makaleler ve bunlar hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Ekstrüzyon yöntemiyle iligili olarak da bir patent mevcuttur, bu bilgilerden bölüm 5'de konuyla ilgili yapılmış çalışmalarda bahsedilmiştir. Bu çalışmada ekstrüzyon yöntemiyle termal püskürtme amacıyla üretilmiş çinko tellerin sünekliğine etki eden döküm, ısıl işlem koşullarının ve üretim parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ekstrüzyon yöntemiyle üretimi yapılan sünek çinko tellerinin döküm ve rekristalizasyon ısıl işlemi adımlarında uygun üretim parametrelerinin belirlenmesi için yapılan deneyler, vickers sertlik ölçüm deneyi, çekme testi, eğme testi ve mikroyapı çalışmalarıdır, böylece döküm koşullarının son ürün üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölüm 7'de deneysel çalışmalarda kütüklerin tepe ve dip numuneleri, ektrüzyon yöntemiyle sünek çinko tel üretim yönteminde, yavaş soğutulmuş iri kolonsal tanelerden oluşan döküm yapısını ve hızlı soğutulmuş ince taneleren oluşan döküm yapılarını temsil etmektedir. Deneyler Şekil 1'de ki akım şemasında görüldüğü gibi yapılmıştır. Gerçekleştirilen deneyler sonucunda hızlı soğutulmuş disk numuneleri (dip) ve yavaş soğutulmuş disk numulerinden (tepe) proses sonunda elde edilen tel numunelerinin mekanik özellikleriyle karşılaştırmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında döküm için en uygun döküm koşulu ve rekristalizasyon ısıl işlemi için ise (tane boyutunun homojenleştirilmesi) optimum sıcaklık ve süre parametreleri belirlenmeye çalışılmıştır. IXDöküm (480-530 °C) Numune Disklerinin Kesilmesi Sertlik Deneyi ve Metalografik İnceleme Homojenizasyon Isıl İşlemi (200, 250 ve 300 °C) Sertlik Deneyi ve Metalografik İnceleme EXstruzyon I Sertlik ve Çekme Deneyleri Metalografik İnceleme I Haddeleme ve Tel Çekme Sertlik, Çekme, Eğme ve Burma Deneyleri, Metalografik İnceleme I Optimimum Koşulların Belirlenmesi Şekil 1. Deneysel çalışmalarda izlenen akım şeması
Özet (Çeviri)
SEARCHING OF MANUFACTURING PARAMETERS EFFECTING DUCTILITY OF ZINC WIRES FOR THERMAL SPRAYING APPLICATION SUMMARY Zinc is the most important metal after copper and aluminium in nonferrous metals. Consumption of zinc is 50% production of galvanized steel, 20% brass, 15% casting, 8% zinc oxide, and 7% semi fabrication goods. Since zinc has a very high resistance against corrosion, its using has a wide application and protective coating to protect metallic structures. Nowadays zinc sprayed coating process widely used alternatively hot dipping, and electroplating to protect steel from corrosion. Zinc wire is melted by using torch in metallization process, and then it is sprayed to surface that is desired to protect, to provide laminar zinc film which has 100pm thickness. Various application fields of zinc and, especially resisting of zinc against corrosion and, galvanizing process, and metallization process are mentioned in this studying. In addition, detailed descriptions are given about coating that is made by using metallization process. Alternative manufacturing processes of ductile zinc wire are considered and also indicated advantages and disadvantages of these processes. Not only given information about manufacturing by extrusion process, but also mentioned about manufacturing ductile zinc wire by continue casting processes with its details in section 3rd. Furthermore, detailed different studies about continue casting processes and brief in formations of these processes are given in section 5 various studies about this subject. In this studying, optimization of manufacturing parameters of casting and annealing conditions of ductile zinc wire produced by extrusion process is searched in coating of surfaces that are steel construction by using metallization process. To determine the optimum parameters of recrystallisation heat treatment and casting conditions in manufacturing of ductile zinc wire by extrusion process, hardness, tensile, and bending tests, and microstructure studies are used. In this studying, there are two sort of different structures, casting sample which is solidified slowly, and consisting coarse grains, the other casting sample which is solidified quickly, and consisting fine grains. Both of these reveal the different and beneficial results about wires. Results provide to understand which casting condition is appropriate to manufacture ductile wire. In section 7th, bottom of billet stand for quickly solidified disk, top of billet stand for slowly solidified disk. Experiments were made according to ordered experiments diagram that is illustrated on figure 1. As a result of these experiments, quickly solidified disk samples, and slowly solidified disk samples were run in process, and then both of results of wires compared with each other. Because of these experiments, appropriate casting condition and optimum temperature of recrystallisation heat treatment (homogenizing of grain size) and time parameters tried to determine. XI «SSff»Casting (480-530 °C) T Cutting of Samples I Hardness Test and Mcrostructure Analysing Homogenization Heat Treatment (200, 250 and 300 °Q Hardness Test and Mcrostructure Analysing Extrusion Hardness and Tensile Tests Mcrostructure Analysing T Rolling and Wire Draw ing T Hardness, Tensile, Bending and Twisting Tests Mcrostructure Analysing Determining of Optimum Conditions Figure 1. Diagram of experimental studies XII