Tronanın farklı sistemlerdeki sülfatasyon kapasitesinin belirlenmesi
Determination the sulfation capacity of torona in different systems
  1. Tez No: 126967
  2. Yazar: GÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ERSOY MERİÇBOYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
TRONANIN FARKLI SİSTEMLERDEKİ SÜLFATASYON KAPASÎTESÎNİN BELİRLENMESİ ÖZET Fosil yakıtların yakılması sonucu oluşan kükürt dioksit atmosferdeki en önemli kirleticidir ve canlı organizmaya birçok olumsuz etkisi vardır. Ayrıca ekolojik dengeyi bozan asit yağmurlarına neden olmaktadır. Bu nedenle, kükürt oksitlerinin atmosferdeki derişimi kontrol altında tutulmalıdır. Bu amaçla, baca gazlarının atmosfere verilmeden önce temizlenmesi gerekmektedir. Baca gazlarından kükürt oksitlerinin giderilmesi için uygulanan işlemleri iki grupta toplamak olasıdır: l)Kuru yöntemler 2) Yaş (ıslak) yöntemler. Yaş sistemlerde sulu çözeltiler kükürt dioksiti absorblamak amacıyla kullanılırken, kuru sistemlerde kükürt dioksit katı sorbent tanecikleri tarafindan tutulmaktadır. Desülfurizasyon veriminin %95' lere ulaştığı yaş yöntemler endüstride daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, doğal trona mineralinin kuru ve yaş baca gazı desülfurizasyon sistemlerindeki sülfatasyon özellikleri incelenmiştir. Doğal trona mineralinin kuru sistemde gerçekleştirilen sülfatasyon deneylerinde, sıcaklığın ve sorbentin fiziksel özelliklerinin sülfatasyon kapasitesine olan etkileri incelenmiştir. Tronanın kalsinasyon sıcaklığının sülfatasyon kapasitesini etkileyen en önemli parametre olduğu; optimum kalsinasyon sıcaklığı olarak saptanan 423 K' de gerçekleştirilen kalsinasyon ve sülfatasyon tepkimesi sonucunda, en yüksek süllfatasyon kapasitesi değeri olan 187.77 mg SCVg sorbent değerine ulaşıldığı belirlenmiştir. Yaş sistemde gerçekleştirilen sülfatasyon deneyleri iki farklı sıcaklık (298 K, 323 K) ve derişimde (%1, %3) yürütülmüştür. Sıcaklık, çözelti derişimi ve çeşitli katkı maddelerinin sorbent çözeltisinin toplam sülfatasyon kapasitesine etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, tepkime sıcaklığının absorplanan S03"2 miktarım ihmal edilebilecek ölçüde etkilediği; ancak sorbent derişinıinin artmasıyla çözeltinin toplam sülfatasyon kapasitesinin arttığı saptanmıştır. vu
Özet (Çeviri)
DETERMINATION THE SULFATION CAPACITY OF TRONA IN DIFFERENT SYSTEMS SUMMARY The sulphur oxides resulting from combustion of sulfur fossil fuels are major atmospheric pollutants and they have many undesirable effects on living organisms. They also cause acid rain, which destroys ecologic balance. Therefore, flue gases must be desulphurized before leaving the combustion systems to control sulphur oxides emissions into the atmosphere. The processes which can be applied to removal sulphur oxides from flue gases are classified into two groups 1) Wet Processes and 2) Dry Processes. In wet systems different slurries are used to absorb sulphur oxides present in flue gases;however, in dry systems adsorption occurs on the surface of sorbent particles. Wet methods are more commonly used in industry due to their high (%95) desulphurization efficiency. In this study, the trona samples in various desulphurization processes was investigated, hi order to investigate the effect of temperature and the physical properties of sorbent material on the sulfation capacity number of experiments were carried out in the dry desulphurization systems. It was observed mat the calcination temperature of sorbent material is the most important parameter which effects its sulphation capacity. For the calcination and sulphation reactions which were carried out at the optimum calcination temperature (423 K), the sulphation capacity of the sorbent material was reached its highest value of 187.77 mg SOj/g sorbent m the wet desulphurization system, the sulphation reactions were carried out at two different temperatures (298 K, 323 K) and slurry concentrations (%1, %3). The effect of temperature, slurry concentration and the different additives on the sulphation capacity of sorbent was investigated. It was found that, the reaction temperature has negligible effect on the sulfation capacity; whereas increasing the sorbent concentration of slurry caused an increase in the sulphation capacity. vui