Vibration suppression and reduction of walk tendency in horizontal axis washing machines using semi-active suspension control methods
Yatay eksenli çamaşır makinalarında yarı-aktif süspansiyon kontrol metodu kullanılarak titreşimin sönümlenmesi ve yürüme eğiliminin azaltılması
  1. Tez No: 126976
  2. Yazar: DİLEK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
YATAY EKSENLİ ÇAMAŞIR MAKİNALARINDA YARI-AKTIF SÜSPANSİYON KONTROL METODU KULLANILARAK TİTREŞİMİN SÖNÜMLENMESİ ÖZET Çamaşır makinalarında tambur içerisinde çamaşırın düzgün dağılmaması nedeniyle ortaya çıkan dengesiz yük dağılımı merkezkaç bir etki oluşturmaktadır. Dengelenmemiş yük dağılımıyla oluşan merkezkaç etkinin büyüklüğü tamburun hızıyla artan titreşimlere neden olur. Genliği en yüksek olan titreşimler sıkma devrine geçiş sırasında olmaktadır. Bu çalışmada, titreşim genliğini azaltmak için şu ana kadar çamaşır makinasının süspansiyon sisteminde kullanılan kuru sürtünmeli sönümleyici yerine manyetoreolojik MR özellikli sönümleyici kullanılması önerildi. Süspansiyon sisteminin iki serbestlik dereceli modeline literatürden alman MR sönümleyici modeli monte edilerek yan-aktif süspansiyon sistemi oluşturuldu. İki serbestlik dereceli yan-aktif ve pasif süspansiyon modellerinin performansları, titreşim genlikleri ve dikey doğrultuda iletilen kuvvetler göz önüne alınarak incelendi. Bundan sonra açık çevrim yan-aktif kontrol metodu kullanılarak MR sönümleyicili süspansiyon modelinin davranışı ele alındı. Daha sonra yay, sönümleyici ve kütleden oluşan iki serbestlik dereceli pasif süspansiyon modeline değişik aktif titreşim kontrol teknikleri uygulandı. Son olarak ele alman her bir kontrol metodunun, dengelenmemiş yük dağılımıyla oluşan titreşimleri gidermedeki etkinliği değerlendirildi. xı
Özet (Çeviri)
VIBRATION SUPPRESSION AND REDUCTION OF WALK TENDENCY IN HORIZONTAL AXIS WASHING MACHINES USING SEMI-ACTIVE AND ACTIVE SUSPENSION CONTROL METHODS SUMMARY The main source of vibration problems in washing machines is due to the centrifugal forces of the rotating unbalanced laundry. These centrifugal forces generate vibrations whose amplitudes increase with the rotational speed of the drum and reach a peak during the transient period from washing to spin-extraction. The use of magneto- rheological dampers in the drum suspension is considered here in place of the customarily used passive dampers to enhance vibration suppression. In this thesis, a MR damper model taken from the literature is used along with a linear single degree of freedom model of the suspension system of the washing machine. Performances of both passive and semi-active suspension system models of the washing machine regarding displacement amplitude and the vertically transmitted force are investigated first. After that, an open-loop semi-active control method is implemented on the linear single degree of freedom model of the suspension system including MR damper in place of viscous damper. Finally, active vibration control methods are applied to the passive suspension model consisting of a spring, viscous damper and mass and effectiveness of each control method in suppressing the vibrations created by unbalanced laundry is evaluated. xn