Gece soğutmasında binaların ısıl performansı
Thermal performance of buildings in night cooling
  1. Tez No: 126978
  2. Yazar: EDVİN ÇETEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
GECE SOĞUTMASINDA BİNALARIN ISIL PERFORMANSI ÖZET Binalarda ısıl sistemler için kullanılan fosil tabanlı yakıtların daha az tüketilmesi istenmektedir. Böylece hem bu değerli yakıtların korunması, hem de yanma sonucunda oluşan hava kirliliğinin minimum düzeye indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada çözüm olarak, gece soğutması büyük bir potansiyele sahiptir. Gece ve sabah saatlerinde düşük sıcaklıktaki dış hava ile yapılan doğal havalandırma sayesinde binalarda soğuk depolanabilir. Bu şekilde sıcak öğle saatlerinde bile kabul edilebilir iç ortam sıcaklıkları korunabilir. Doğal soğutmanın binalar üzerindeki etkisini görebilmek amacıyla tarafımızdan bir bilgisayar programı hazırlanmış ve seçilen bir bina için modelleme yapılmıştır. Hazırlanan programda bina için tek zon kabulü yapılmakta ve ASHRAE'nin ısı dengesi yöntemi esas alınmaktadır. Dış ortam hava sıcaklığı, güneş ışınımı, rüzgar yönü, rüzgar hızı, binada oturan insan sayısı ve iç kaynaklardan gelen yükler saatlik veri olarak program içinde kullanılmıştır. Bu çalışmada seçilen dört şehir için (İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir) gece soğutmasının binalar üzerindeki ısıl etkisi araştırılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Hesaplamalar örnek seçilen 1995 yılındaki ve ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerini temsil edecek üç hafta için tekrarlanmıştır. Hesaplanan iç ortam sıcaklıklarının uygun tasarım şartları altında konfor şartlarına uyup uymadığı ve doğal havalandırmanın tek başına kabul edilebilir konfor şartlarım sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THERMAL PERFORMANCE OF BUILDINGS IN NIGHT COOLING SUMMARY Consuming less fossil based fuels in the thermal systems of buildings, it is possible both to reduce the operating costs and to minimize the air contamination due to combustion. From this point of view night cooling has great advantages in energy consumption of summer air conditioning systems. By natural ventilation with cool outside air in the aid of wind forces during the night, cool energy can be stored in the buildings and the cooling load of the system can be reduced. Therefore, even in the noon time, the system can be kept in an acceptable inside air temperature and in some relevant cases the building can be retained under comfort conditions without using the mechanical system. In order to see the effect of natural cooling on the thermal performance of the buildings, a computer program has been developed and the simulation of a given building is achieved. The program assumes that the building is single zone and heat balance method described is ASHRAE is used for modeling. Hourly weather and heat gain data is used in program. The effect of night cooling in four cities (Istanbul, Ankara, Antalya, and Izmir) was investigated and discussed in this study. The calculations were done for three different weeks of 1995 year. Each of the three weeks represents spring, summer and autumn weather conditions respectively. In the end of this study the effect of night cooling on buildings indoor temperature was discussed according to results obtained. XI YCTtasnCÖfiftETİM KURDU BOKtaUNIASYON MERK22*