Farklı iklim bölgelerinde konutlardaki çatı şekli ve bina yönünün enerji tüketimi üzerindeki etkileri
The effects of roof shape and building orientation on energy consumption in residential buildings among different climate zones
  1. Tez No: 938788
  2. Yazar: SAEED MORSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM EKİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı iklim bölgelerinde (çok kurak, kurak, yarı kurak, nemli, yarı nemli ve çok nemli) farklı çatı tiplerinin (düz, beşik ve kırma) ve bina yönelimlerinin yalıtımlı ve yalıtımsız binaların enerji verimliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bulgular, mimari tasarım ve enerji optimizasyonuna ilişkin önemli bilgiler ortaya koymaktadır. Çatı tipi enerji tüketimini önemli ölçüde etkilemektedir. Beşik çatılar, özellikle Ankara (70,79 GJ) ve Giresun (64,31 GJ) gibi kurak ve nemli bölgelerde düz ve kırma çatılardan daha düşük enerji kullanımı gösterirken, düz çatılar özellikle yüksek güneş radyasyonu bölgelerinde (örneğin, Adana: 94,81 GJ) en yüksek enerji tüketimine sahiptir. Çalışma, yalıtımın Ankara gibi kuru iklimlerde gece soğutmasını engelleyerek enerji tüketimini artırabileceğini, ancak Giresun ve Rize gibi nemli bölgelerde enerji kullanımını %10'a kadar azaltabildiğini göstermiştir. Bina yönelimi, Adana'daki düz çatılı binalarda %17,83'e varan enerji tasarrufu sağlayarak önemli bir etkiye sahip olmuştur. Kuru iklimlerde, soğutma yüklerini dengelemek için 90° ve 100° gibi optimum yönelimler tercih edilirken, nemli bölgelerde havalandırmayı ve ısı dağılımını iyileştirmek amacıyla 70° ile 100° arasındaki yönelimler daha verimli sonuçlar vermiştir. Araştırma, kuru iklimlerde uygun olmayan yalıtımın gece soğutmasını engelleyerek enerji tüketimini artırabileceğini, buna karşılık nemli iklimlerde yalıtımın performansı artırabileceğini göstermektedir. Bu durum, her bölgenin iklimine uygun yalıtım stratejilerine duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, enerji tüketimini azaltmak için beşik çatı tasarımını ve optimize edilmiş bina yönelimlerini önermekte, bina tasarımında bölgesel enerji verimliliği kriterlerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of roof types (flat, gable, and hip) and orientations on the energy efficiency of insulated and non-insulated buildings across Turkey's diverse climatic regions (extremely arid, arid, semi-arid, humid, semi-humid, and very humid). The findings reveal key insights into architectural design and energy optimization. Roof type significantly influences energy consumption. Gable roofs showed lower energy use than flat and hip roofs, particularly in arid and humid areas like Ankara (70.79 GJ) and Giresun (64.31 GJ), while flat roofs had the highest energy consumption, especially in high solar radiation regions (e.g., Adana: 94.81 GJ). The study also found that insulation could increase energy consumption in dry climates, such as in Ankara, due to insulation interfering with nighttime cooling, though insulation reduced energy use in humid regions like Giresun and Rize by up to 10%. Building orientation optimization played a crucial role, with up to 17.83% energy savings in Adana for flat-roofed buildings. Dry climates benefited from optimal orientations (90° and 100°) to balance cooling loads, while humid areas saw improvements with orientations between 70° and 100° to enhance ventilation and heat distribution. The research emphasizes the need for climate-specific insulation strategies, as inappropriate insulation in dry climates may hinder cooling, while it improves performance in humid climates. The study recommends gable roofs and optimized orientations for reducing energy consumption and advocates for region-specific energy performance guidelines in building design.