Kimlik tabanlı kriptosistemler ile güvenli veri aktarımı
Secure data transmission using identity based cryptosystems
- Tez No: 126986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Veri güvenliğini sağlayabilme amaçlı çalışmalar çok eski çağlardan beri süregelmektedir. Bireysel gizliliği ve veri güvenliğini koruyabilmek günümüz Internet çağında daha da kritik bir hale gelmiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için kriptografik uygulamaların yaygın olarak kullanımı zorunludur. Kriptografî alanında ki çalışmalar, oluşan ihtiyaca bağlı olarak son yıllarda artmıştır. Çok eskilerden beri bilinen gizli anahtarlı kriptosistemlerin yam sıra, 1976 yılında açık-anahtarh kriptosistem kavramı ortaya atılmıştır ve bugün dahi yaygm olarak kullanılan pek çok kriptografik uygulama açık anahtarlı kriptosistemler içermektedir. Kriptografî alanında, daha iyiyi bulma adına yapılan çalışmalardan biri de 1984 yılında Adi Shamir tarafından ortaya atılan“Kimlik Tabanlı Kriptosistemler”'dir. Basit olarak, her kullanıcının kimliğini tanımlayan bir bilginin ( ad, telefon, e-mail adresi, İP no vb.) o kullanıcının açık anahtarı olarak kullanılmasına dayanan bu kavram üzerinde ileriki yıllarda pek çok çalışma yapılmış ve hala yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında“Kimlik Tabanlı Kriptosistemler”konusunda şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca, bir yerel alan ağında güvenli veri haberleşmesini sağlamak üzere bir“Kimlik Tabanlı Güvenli Veri Aktarım Uygulaması”tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemde kullanıcı kimlik bilgileri kullanıcı açık anahtarları olarak kabul edilmekte ve bir merkezi Anahtar Üretim Merkezi ile kullanıcıların özel anahtarları üretilmektedir. Maurer-Yacobi Etkileşimsiz Anahtar Dağıtım Sistemi kullanılarak, kullanıcıların açık ve özel anahtarları sayesinde bir simetrik anahtar oluşturulmakta ve bu anahtar bir simetrik şifreleme algoritması ile birlikte veri haberleşmesinde kullanılmaktadır. Sistemde kullanılan simetrik şifreleme algoritması Rijndael(AES)'dir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Data security researches have been going on since ancient times. In today's Internet age, protecting personal secrecy and data security is more critical than the past. In order to reach this aim, the cryptographic tools should be used. Because of the high demands, the researches in the field of cryptography have increased rapidly. In addition to the secret-key cryptography that is known since ancient times, in 1976, the concept of public-key cryptography was proposed. Even now, most of the well known cryptographic tools use public-key cryptography. One of the proposed concepts that aims to find the ways of being more secure is“Identity-Based Cryptosystems”that was suggested by Adi Shamir in 1984. The system is based on a simple fact that for every user, information about his identity is used as his public key. The information about the identity can be something like the user's name, phone number, e-mail address, IP number etc. In the further times and even today more researches on this concept has been made. In this thesis, the researches about the“Identity-Based Cryptosystems”are studied. Also an Identity-Based Secure Data Transfer Application is designed for providing secure data communication in a local area network. In the designed system, users ID informations are accepted as the user's public keys and user's private keys are produced by a Key Producing Center. With the use of Maurer-Yacobi Non-Interactive Key Distribution System, a symmetric key is produced with the help of the user's public and private key pairs. This symmetric key İs used for encrypting / decrypting messages in a symmetrical algorithm. The symmetrical encryption algorithm that is used in this system is Rijndael (AES) algorithm. IX