Applying blockchain in exchanging data
Veri transferinde blok zinciri uygulaması
  1. Tez No: 565478
  2. Yazar: RANEEM SEIRAWAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kritik tıbbi verilerin kötüye kullanılması, sağlık kuruluşlarının hasta için uygun sağlık hizmeti sunmasını engellenmektedir. Başka bir deyişle, bu kuruluşlar hastanın ihtiyaçlarını karşılayamayabilmktedir. Bir istatistiğe göre:“Sağlık hizmeti sağlayıcısı veri kayıtlarının% 40'ına kadarı hata veya yanıltıcı bilgi ile dolu”. Günümüzde pek çok sağlık kuruluşu, hastaların sağlık verilerinin depolanması için eski sistemlere dayanmaktadır. Bu sistemler verileri depolamak ve gözden geçirmek için eski yöntemlere sahiptir. Bu nedenle, hastanın önceki verilerini incelemek ve buna göre teşhis koymak zor ve sıkıcı bir iş haline gelmektedir. Ayrıca zaman alıcı ve sıkıcı olan en önemli sorun üçüncü tarafla sağlık bilgisi alışverişinde bulunmaktır. Bu sorun sağlık sektöründe maliyetleri arttırmaktadır. Hastalar bilgileri üzerinde kontrol sahibi olmadıklarından, bu bilgiler kolayca çalınabilir ve böylece kişilerin kimlikleri ve hassas verileri yetkisiz amaçlar için kullanılabilir. Tüm sağlık kuruluşlarında bilgisayar / sunucu / IoT olmasına rağmen, tıbbi bilgileri güvenli bir şekilde toplayamıyor, test edemiyor, analiz edemiyor ve değiş tokuş edemiyoruz. Sağlık sistemlerinde artık esnek, kolay işlenebilir ve ekonomik açıdan verimli bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır ve amacımız çeşitli durumlarda sağlık sistemine gizlilik sağlayan güvenilir bir protokol oluşturmaktı. Bu protokol, yalnızca yetkili kullanıcıların, blok zinciri teknolojisine bağlı olarak belirtilen farklı koşullar altında belirli bir süre boyunca hastanın sağlık kaydına erişmesini sağlar. Taklit edilebilirlik bu tür bir süreçte çok önemlidir ve gereklidir. Blockchain teknolojisi ek yüksek seviyede bütünlük güvenlik ve gizlilik sağlar. Blockchain teknolojisi, bugünlerde dünyayı fırtınaya sokan en yıkıcı teknolojilerden biri olarak. Blokzincirin'in özü, ağda gerçekleşen işlemleri ve etkinlikleri izleyen dağıtılmış bir defter olmasıdır. Bir blok zincirin en benzersiz özeli dağıtılmış deftere bir parça bilgi eklendiğinde, hiç kimsenin değiştiremeyeceğidir. Bir blok zinciride saklanan bilgiler bütünüyle güvendedir. Herhangi birinin bir blokta değişiklik yapması için, bundan sonraki tüm bloklarda değişiklik yapması gerekmektedir. Bir blok zincirin çalışması uzun sürmektedir ve üç ana prensibe dayamaktadır. Bu ilkelerin derlenmesi, blockchain'in güvenli ve güvenli dijital ilişkiler, özel anahtar şifreleme, dağıtılmış defterler ve kimlik doğrulama sağlamalarını sağlar. Blockchain'in önümüzdeki yıllarda sağlık sektörünü kötü etkilermesi konusundaki kapsamlı vizyon, mevcut sistemi etkileyen sorunları çözmek olacaktır. Herhangi bir zamanda doktorlar, hastalar ve eczacılar tarafından tüm bilgilere kolayca erişilebilen bir sağlık sistemi hayal edelim. Blokzincir, tek bir ortak sağlık bilgisi veritabanının oluşturulmasına ve paylaşılmasına izin vermektedir. Bu sistem, kullandıkları elektronik tıbbi sistem ne olursa olsun, sürece dahil olan tüm kuruluşlar tarafından erişilebilir olacaktır. Bu, doktorların hasta bakımı ve tedavileri için daha fazla zamana şahislemesi izin verirken daha yüksek güvenlik ve şeffaflık sunmaktadır. Ayrıca sırayla nadir görülen herhangi bir hastalık için klinik denemeleri ve tedavi terapilerini kolaylaştıracak araştırma istatistiklerinin daha iyi paylaşılmasını da sağlayacaktır. Bir sağlık sisteminde, sağlık hizmeti çözüm sağlayıcıları arasında sorunsuz veri paylaşımı tanı, etkili tedaviler ve düşük maliyetli ekosistemde doğruluk sağlayabilmektedir. Hasta verilerinin günlük büyümesi, içinden geçen içgörüden en etkin şekilde yararlanabilmek için kaynakların uygun şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Sağlık hizmeti için blok zincir, sağlık hizmeti ekosisteminin birden fazla biriminin senkronize kalmasını ve yaygın olarak dağıtılan bir defterde veri paylaşmasını sağlmaktadır. Böyle bir sistem kullandığında, katılımcılar bütünlük ve güvenlik için ek seçeneklere bakmak zorunda kalmadan sistemde gerçekleşen verilerini ve diğer etkinliklerini izleyebilir ve takip edebilirler. Ağ katılımcıları için gereksinimler ve erişim izinleri uyarınca, iki tip blok zinciri kullanılabilir: İzin Verilen Blokajlar: Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip blokajlar, ağın katılımcıları arasında gerçek zamanlı verilerin yalnızca izin verilen bir temelde paylaşılmasını sağlar. İzin verilen bir blok zinciri, sisteme katılan tüm katılımcıların ağa erişebildiği kapalı bir ağdır. Bilgi alışverişinde bulunmak ve güvenli işlem yapmak için kurum ve kuruluşlar içinde kurulur ve kullanılır. Bir işlem bir fikir birliği ile işlendikten sonra kalıcı bir kayıt olarak değerlendirilir ve mevcut blok zincirine yeni bir blok olarak eklenir. İzinsiz blok zinciri: Blokajlar, daha azına izin verir. Herhangi birinin kendi adresini oluşturması ve etkileşime girmesi için herkese erişim sağlar. Engelleme zincirleri izinsizdir ve bu da bir kimseye kendi adresini oluşturma ve ağ ile etkileşime girme erişimini sağlar. İzinsiz bir sistemin en popüler örneklerinden biri, herkesin kendi web sitesini oluşturmasını sağlayan internet. Benzer şekilde, daha az blok zinciri izninde, ağdaki herkes ağdaki adreslerini oluşturarak aynı ağdaki diğer katılımcılarla etkileşime girebilir. Bunlardan ikisi arasında, özel veya izin verilen blokajlar, sağlık hizmetleri ekosistemi içinde doğru kararları almak için sağlık hizmetlerinde etkin bir şekilde kullanılabilir. Blokzinciri teknolojisinin sağlık hizmetlerinde kullanılması, daha fazla araştırıldığı için çok fazla potansiyel barındırmaktadır. Değişmezlik, güven azlığı ve ademi merkeziyetçilik gibi özelliklere sahip olan Blokzincirinin dağıtık teknolojisi, sağlık sektörüne sahtekarlığı tespit etme, işletme maliyetlerini düşürme, süreçleri yumuşatma, işlerin çoğaltılmasını kaldırma ve şeffaflığı sağlık ekosisteminde uygulama fırsatları sunar. Nüfus sağlığı yönetiminde bugüne kadar karşılaşılan en büyük zorluklar veri güvenliği, paylaşılabilirlik ve birlikte çalışabilirliktir. Hasta bilgileri izole edildiğinde ve sorunsuz bilgi alışverişine izin vermeyen birden fazla sistemde saklanıldığında, çeşitli hasta kümelerindeki nüfus sağlığı veri setleri az olur. Blokzinciri bu özel zorluğa güvenilir bir çözüm sunar. Doğru uygulandığında, blockchain geliştirilmiş güvenlik, veri paylaşımı, birlikte çalışabilirlik, veri bütünlüğü ve gerçek zamanlı güncelleme ve erişim sağlar. Blokzinciri teknolojisinin kullanılması, insanların nüfus sağlığı çalışmalarına katılmalarına ve verilerini jeton şeklinde para kazanmalarına olanak tanıyabilir. Ayrıca, daha iyi veriler ve nüfus sağlığı verilerinin paylaşımı, farklı popülasyonlarda daha iyi iyileştirebilir. Daha fazla veri seti ile, yapay zeka ve makine öğrenme gibi yeni teknolojilerin kullanımı, nüfus sağlığının yaygın risklerini keşfetme ile sonuçlanacaktır. Mevcut sağlık sistemi ve organizasyonlar tek bir merkezi veri tabanı üzerinden çalışmaktadır. Bu veritabanı kuruluştaki bir varlık tarafından yönetilir. Bu yaklaşımla başarısızlık noktası aynı zamanda tek bir noktaya gelir. Bu gibi durumlarda, bir hacker veya anti-sosyal unsur sisteme saldırırsa, genel veri tabanına erişebilir ve hastaları olduğu kadar organizasyonu da tehlikeye atabilir. Bir organizasyonun iç altyapısını korumak için blokzincirin kullanılabilir. Birden fazla bağımsız aktöre sahip büyük bir organizasyon, bloklar içinde gömülü şifrelemeli bir blok zincir defterine farklı erişim seviyelerine sahiptir. Bir blok zinciri ağı bir sağlık kuruluşunda doğru bir şekilde uygulanırsa, bu tür fidye saldırılarının yanı sıra veri bozulması veya donanım arızası gibi diğer sorunları da önler. Blokzincirinin sağlık hizmetlerinde göze çarpan bir diğer yararı, kripto para birimlerinin nakit para parası yerine ödemeler olarak kullanılmasıdır. Nakit tıbbi uygulamalar yaygındır, ancak sağlık hizmetleri maliyetleri böyle tanımlanmamıştır. Bugün bile davaların% 5–10'u para ve faturalandırılmamış hizmetler bakımından dolandırıcılıktan gelmektedir. Yalnızca ABD'de, 2016 yılında 30 milyon dolarlık dolandırıcılık tespit edilmektir. Blokzincirinin sistemleri ve uygulanan uygulamalar sayesinde doğru çözümleri sağlama ve sahtekarlıkları ortadan kaldırma imkanı artmıştır. Fatura işleme otomasyonu üçüncü tarafları zincirden kaldıracak ve genel idari maliyetleri azaltacaktır. Dahası, daha büyük kurumlar kripto para birimleri aracılığıyla ödeme işlemlerini benimseyeceklerinde, büyük bir değişim meydana gelecektir. Sağlık sigortası ödenen her kuruş izlenir ve işlem sırasında herhangi bir dolandırıcılık yapılmamasını sağlar. Diğer sağlık kuruluşlarında, ilaç şirketleri bugün şirketleri için belirli faydalar sağlayabilecek sonuçların kaydedilmesine ilgi göstermektedir. Bu gibi durumlarda, araştırmacılar sonucu değiştirmek için toplanan veri ve bilgileri sıklıkla gizmekte veya değiştirmektedir. Klinik araştırmaları daha adil ve şeffaf hale getirmek için araştırmacılar güvenli, tarafsız ve şeffaf klinik çalışmaların kaydedilmesine yardımcı olabilecek blokzincirinin teknolojisini kullanabilirler. Blokzincirinin teknolojisi, klinik denemelerin ve sonuçların güvenilirliğine katkıda bulunacaktır. Bu belgeler dijital parmak izi gibi davranan blok zincir üzerinde akıllı sözleşmeler olarak saklanabilir. Bu belge kataloğu, denetim maliyetlerini, dosyaların incelenmesini, kayıp belge sorunlarını ve sahtekarlıkları azaltacaktır. Blok zincir ayrıca ilaç tedarik zincirinin yönetimini ve uyuşturucu takibinin sorumluluğunu da koruyacakt
Özet (Çeviri)
The misuse of critical medical data is preventing medical organizations from providing the proper healthcare service for the patients. In other words, these organizations may not be able to fulfill the patient's needs. There is a statistic says that“Up to 40% of healthcare provider data records are filled up with errors or misleading information”. A lot of healthcare organizations nowadays depend on outdated systems for storing patients' healthcare data. These systems have old ways of storing and reviewing the data which is time and efforts consuming. Therefore, the process of examining a patient's earlier data and diagnose it accordingly became a difficult and tedious task. The most important problem which is also time-consuming and tedious is exchanging health information with a third party. This problem increases the costs in the healthcare industry. As the patients have no control over their information, this information can be stolen easily and hence identity and sensitive data of individuals can be used for unauthorized purposes. In spite of having computers/servers/IoT at all of the healthcare organization, we are still not able to gather, test, analyze and exchange the medical information in a secure manner. The healthcare systems now need a flexible transparent easily operable and economically efficient systems, and that was our aim is to construct a trusted protocol which provides confidentiality to the healthcare system in various situations. This proposed protocol in this thesis will allow only the authorized users to access the health record of the patient for a certain amount of time under different specified conditions depending on blockchain technology. Preserving privacy is crucial and required in this type of process and the blockchain technology provides additional high levels of integrity/security and privacy.