Deprem kökenli taban akımı değişimlerinin incelenmesi
Examination of earthquake-induced baseflow changes
  1. Tez No: 126993
  2. Yazar: ATAKAN AŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
DEPREM KÖKENLİ TABAN AKIMI DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Depremlerin hidrolojik etkileri çok uzun süredir bilinmektedir. Geçen yüzyıl içinde deprem kökenli hidrolojik değişimler kuyu hidroliği yardımıyla incelenerek, kuyu- akifer sisteminin deprem anındaki davranışı belirlendi. Özellikle son 10 yıldır, nehir su seviyesi ve debi verilerinden de yararlanarak su tutan jeolojik birimlerin deprem öncesi, deprem anı ve sonrasındaki davranışlarını belirlemek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Kuyu ve nehir verilerinden yararlanılarak yapılan bu tür çalışmalar deprem ön kestirimi ve faylanma mekanizması-sıvı basıncı ilişkisi hakkında bilgi sağlamaktadır. Ancak Türkiye de nehir verisi dikkate alınarak böyle bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, 22 Temmuz 1967 Mudurnu Vadisi depreminin sebep olduğu hidrolojik değişimler incelendi. Yeryüzünde meydana gelen hidrolojik etkileri belirlemek üzere Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alam yılı şeklinde sağlanan nehir akım verileri kullanıldı. Fay zonunu çevreleyen üç havza (Batı Karadeniz, Sakarya ve Susurluk Havzaları) için 17 ölçüm istasyonuna ait nehir debi verileri incelendi. Üç havzadan yalnızca Sakarya havzası içerisinde bulunan 7 istasyona ait nehir debi değerlerinde değişim gözlendi. Belirlenen değişim, 1967 akım yılı için debi değerlerinde azalım şeklinde olup, akım seviyesindeki bu düşüş varlığım deprem anından itibaren 1-2 ay periyodunda sürdürmektedir. Sakarya nehrinin üzerinde bulunan istasyonlarda meydana gelen debideki düşüş, Sakarya nehri kollarında kurulu olan istasyonlardaki düşüşten daha belirgindir. Ancak, gözlenen bu değişim Muir-Wood ve King (1993)'ün ileri sürdüğü deformasyon değişikliği ile açıklanabilecek şekilde değildir. Ayrıca, değişim gözlenen istasyonların hidrolik iletkenliklerinin değişip değişmediği çekilme akım analizi uygulanarak araştırıldı ve hidrolik iletkenlik değerinin değişmediği, ortalama değer civarında olduğu belirlendi. vı
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF EARTHQUAKE-INDUCED BASEFLOW CHANGES SUMMARY Hydrological responses of earthquakes have been observed for a long time. In the last century, earthquake-induced hydrological changes were examined by well hydrolic studies and well-aquifer system's behaviour at the time of an earthquake was determined. Especially, since the last decade streamflow data have been used. However, so far there is no study including streamflow data in order to examine poreelastic coupling of hydrologic and seismologic processes. In this study, baseflow changes of Mudurnu Valley Earthquake of 22 July 1967 were considered The data have been compiled from the archives of the State Water Affairs (DSI) and officiary provided for this study. The river data gathered from 17 observation stations belong to 3 basins, (Western Blacksea, Sakarya and Susurluk Basins) which surrround the fault zone, were examined. Of the 17 observation stations only 7 stations, which are in Sakarya Basin, show changes in discharge data. The discharge of the river in the earthquake year is found to represent deficit water which lasts 1-2 months. Moreover, the larger the river the bigger the response. The changes on river flow data do not comply with the deformation model of Muir-Wood and King (1993). In order to examine whether the hydraulic conductivity value is changed due to the 1967 Mudurnu Valley earthquake, the recession flow analysis is carried out for stations where there is observed variations onstreamflow data. The hydraulic conductivity value is found to be unchanged, being around average value. XC YÛKSEKÖGurrtM KURDU MMCBMAiriASiYON MEBKHİ VII