İnorganik elektrolitler varlığında sepiyolitin reolojik özellikleri
Rheological properties of sepiolite in the presence of inorganic electrolytes
- Tez No: 126996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher-Kömür Hazırlama ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Sorptif, katalitik ve reolojik özelliklerinden dolayı sayısız kullanım alanına sahip stratejik bir kil minerali konumunda olan sepiyolitin, reolojik özelliğine dayalı kullanım alanları son zamanlarda hızla artmaktadır. Sepiyolitin, iğne şekilli lif kümeleri (fiberler) oluşturan aglomeralar halinde bulunması, yüzey özellikleri ile birlikte, sepiyolitin reolojik özelliklerini belirleyen en önemli unsurlardır. Bu sayede, düşük konsantrasyonlarda yüksek viskoziten* ve daha duraylı stabil süspansiyonlar elde edilebilmesi sepiyolite, bu alanda kullanılan diğer killere karşı üstünlük sağlamaktadır. Bu çalışmada, sepiyolitin yapışım teşkil eden lif kümelerinin su-bazlı sistemlerde dağılma şartlarının incelenmesi ve genel olarak kil-su sistemlerinde önemli bir faktör olan inorganik elektrolitlerin, sepiyolitin akış özellikleri üzerindeki muhtemel rolü ve mekanizmasının araştırılması hedeflenmiştir. öncelikle, sepiyolitin lif kümelerinin açılarak jelleşmesinin sağlanması için gereken şartlar belirlenip optimizasyonu yapılmıştır. Buna göre, süspansiyonların yüksek devirde belli bir süre karıştırılması gerektiği tespit edilmiştir. Viskozite ölçümleri doğrultusunda sepiyolitin akış davranışları belirlenmiş ve plastik akış davranışı gösterdiği ve Bingham plastik akış modeline uyduğu görülmüştür. İnorganik tuzların (elektrolit) sepiyolit süspansiyonlarının akış davranışına etkilerini incelemek amacıyla, tek ve çok değerlikli Na+, K1", Li+, Cs+, NH/, Ca+2, Ba+2, Mg+2 ve Al+3 iyonlarının klorürlü tuzlan varlığında sepiyolitin yüzey yükleri belirlenmiş, adsorpsiyon ölçümleri ile birlikte sepiyolitin yapısında bulunan Mg+2 ile iyon değiştirme mekanizmaları araştırılmış ve viskozite ölçümleri doğrultusunda, bunların akış davranışı ile olan ilişkileri ortaya koyulmuştur. Buna göre, bu iyonların varlığında taneler arasındaki kuvvetlere bağlı olarak, iyonların sahip olduğu elektropozitivite ve hidratasyon özelliklerine göre, sepiyolitin akış davranışım denetlediği tesbit edilmiştir. IX _ 1C YÛKSEKÖĞRCTIM KOTO!» DOKfiüCANtASVÜN MESUt»
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepiolite has been utilized in a variety of areas. Due to its sorptive, catalytic and Theological properties. Anisometry of sepiolite particles with needle-like structure composed of countless fiber bundles along with the surface characteristics are responsible for the rheo logical properties of this mineral. Thus, suspensions of high viscosities can be obtained by small additions of sepiolite. The aim of this study is to investigate the conditions at which these bundles can be disintegrated in water-based systems, and to understand the role and mechanism of inorganic electrolyte addition on the flow behavior of sepiolite. First, the conditions for producing a gel structure by disentangling the bundles are optimized. It is found that the suspensions must be agitated at high speeds for a certain time. It is also shown that sepiolite suspensions behave as a plastic fluid and obey the model of Bingham plastic flow behavior. The role of inorganic salts on the flow behavior of sepiolite in the presence of chloride salts of mono and multivalent ions are investigated with Na+, K*, Li+, Cs+, NH4+, Ca+2, Ba+2, Mg+2 and Al+3 salts. Surface properties of sepiolite have been determined by zeta potential measurements as a function of pH and salt concentratioa The uptake of monovalent inorganic ions has been investigated through total ion adsorption by ion selective electrodes and ion exchange measurements using the released Mg+2 ions. The adsorption results are correlated with the flow behavior of sepiolite using the viscosity measurements. In this context, the results in the presence of ions listed above indicate that the properties of ions, such as electropositivity and hydration behavior exert a great influence on the flow behavior of sepiolite and in turn on the interparticle forces. The existence of silanol groups on the sepiolite fibers are proposed to be responsible for the development of the viscosity in sepiolite suspensions. The presence of electrolytes in sepiolite suspensions increases the stability through ion exchange or ion adsorption depending upon the type and concentration of ions.