Synthesis of some amino acid based surface active molecules and investigation of their physicochemical properties
Bazı amino asit bazlı yüzey aktif moleküllerin sentezi ve fizikokimyasal özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 761637
  2. Yazar: NECLA BÜŞRA KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BERNA OLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde ilk olarak, hidrofilik grubu L-fenilglisin ve hidrofobik kısmı oktil ve desil hidrokarbon zincirlerinden oluşan katyonik amino asit bazlı yüzey aktif moleküllerin (S-OPAH ve S-DPAH) sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, elde edilen yüzey aktif moleküllerin sulu çözeltilerinin miselleşme, adsorpsiyon, hacimsel ve antibakteriyel özellikleri, iletkenlik, yüzey gerilimi, yoğunluk ve disk difüzyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. İletkenlik, yüzey gerilimi ve yoğunluk ölçümlerinden S-OPAH ve S-DPAH için elde edilen kritik misel konsantrasyonu (CMC) değerlerinin birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuçlardan, artan hidrokarbon zinciri ve yüzey aktif moleküle bir fenil halkasının eklenmesiyle hem misel oluşumunun hem de yüzey özelliklerinin arttığı gözlenmiştir. S-OPAH tüm Gram-pozitif (S. pyogenes, S. aureus, and S. epidermidis) ve Gram-negatif (E. coli, E. cloacea, S. typhimurium, S. marcescens, K. pneumoniae, P. vulgaris ve P. aeruginosa) bakterilere karşı aktif olmasına rağmen, S-DPAH sadece S. aureus ve S. pyogenes'e karşı aktivite göstermiştir. Yüzey aktif moleküllerin, elektrolitler başta olmak üzere birçok katkı maddesi ile kullanıldığı iyi bilinmektedir. Bu nedenle, incelenen yüzey aktif moleküllerin miselleşme ve adsorpsiyon özellikleri, bu ortamlardaki performansları hakkında fikir edinmek üzere bazı inorganik tuzların (LiCl, NaCl, KCl, NaBr ve NaI) varlığında da araştırılmıştır. Kullanılan tüm tuzların, S-OPAH ve S-DOPAH baş grupları arasındaki elektrostatik itmeyi azaltarak misel oluşumunu teşvik ettiği bulunmuştur. Hem S-OPAH hem de SDPAH için, NaI varlığında CMC'deki düşüş en fazlaydı. Ayrıca artan tuz konsantrasyonu ile iyonik baş grupları arasındaki elektrostatik itmenin daha da baskılandığı ve bunun artan yüzey aktivitesi ve misel oluşumu ile sonuçlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the synthesis and characterization of cationic amino acid based surface active molecules (S-OPAH and S-DPAH), whose hydrophilic group consists of L-phenylglycine moiety and hydrophobic part consisting of octyl and decyl hydrocarbon chains, has been carried out. Then, micellization, adsorption, volumetric, and antibacterial properties of the aqueous solutions of the obtained surfactants have been determined by conductivity, density, surface tension, and disk diffusion methods. The values of critical micelle concentration (CMC) obtained for S-OPAH and S-DPAH from conductivity, surface tension, and density measurements were found to be consistent with each other. From the results, it was observed that both micellization and surface properties increased with an increasing hydrocarbon chain and the addition of a phenyl ring to the surface active molecule. Although S-OPAH was active against all Gram-positive (S. pyogenes, S. aureus, and S. epidermidis) and Gram-negative (E. coli, E. cloacea, S. typhimurium, S. marcescens, K. pneumoniae, P. vulgaris, and P. aeruginosa) bacteria, S-DPAH showed activity only against S. aureus and S. pyogenes. It is well known that surfactants are used together with many additives, especially electrolytes. Therefore, the micellization and adsorption properties of the studied surfactants have been also investigated in the presence of some inorganic salts (LiCl, NaCl, KCl, NaBr, and NaI) to get a better idea of their performance in these environments. All the salts used were found to promote micelle formation by reducing the electrostatic repulsion between S-OPAH and S-DPAH head groups. For both S-OPAH and S-DPAH, the decrease in CMC was greatest in the presence of NaI. It was also seen that with increasing salt concentration, the electrostatic repulsion between the ionic head groups was further suppressed, resulting in increased surface activity and micelle formation.