Kalkopirit flotasyonunda bakteriyel şartlandırmanın mineral yüzeyine etkileri
Effect of bacterial conditioning on mineral surface in chalcopyrite flotation
  1. Tez No: 126997
  2. Yazar: H. MUSTAFA TARHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EKREM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher-Kömür Hazırlama ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET 1940'larda demir ve sülfürü oksitleyen bakterilerin tanımlanması ve karakterizasyonu ile madencilik ve metalürji uygulamalarında yeni firsatlar ve çalışma alanları doğmuştur. Günümüz biyohidrometalurjisinin ilgi alanı, bilinen liç tekniklerinin iyileştirilmesi, mikroorganizmaların minerallerin flokülasyon ve flotasyonunda kullanımı ve bu teknolojilerin çevre uygulamalarına aktarılmasını kapsamaktadır. Flotasyon, minerallerin yüzey özellik farklarını temel alarak ayırma yapılan bir zenginleştirme işlemidir. Flotasyon prosesinde suda ıslanmayan yüzeye sahip olan mineraller (hidrofobik), flotasyon hücresinin altından verilen hava kabarcıklarına yapışarak köpük adı verilen formda yüzeye doğru hareket ederler. Bunun tersine, suda ıslanan yüzeye sahip olan mineraller ise (hidrofilik) flotasyon hücre tabanından verilen kabarcıklara tutunamadıkları için artık formunda alt kısma çökerler. Anlaşılabilir bir flotasyon sistemi elde etmek için, mineral yüzeylerinin fiziksel ve fizikokimyasal özelliklerinin çalışılarak bulk fazlarının kompozisyonu üzerine etkilerinin ortaya konulması gerekmektedir. Hızlı endüstriyelleşme nedeniyle metallere olan gereksinim sürekli olarak artmaktadır. Bu nedenle, özellikle baz metaller içeren düşük tenörlü kompleks yapılı cevherlerin prosesleri daha fazla önem kazanmıştır. Biyolojik proses teknikleri bu tür cevherlerin işlenmesinde alternatif olacak özelliklere sahiptir. Ayrıca; siyanür, hidrosülfürler, dikromatlar,...vb. gibi klasik inorganik kimyasallarla karşılaştırıldığında, bakteriler toksik olmayıp, çevreye zararlı değildirler. Bu sebeple, günümüzde, mineral tanelerinin yüzey özelliklerine müdahele ederek kolay yüzebilir nitelik kazandırmak amacıyla, bakterilerin kullanıldığı alternatif yaklaşımlar daha fazla önem kazanmaktadır. Birçok araştırma thiobacillus ferrooxidans'da dahil olmak üzere belli özellikteki bakterilerin minerallerin flotasyon özelliklerini etkileyebileceğini göstermektedir. Thiobacillus ferrooxidans; aerobik, asidofilik, ototrofik, Gram-negatif bakteridir. Bu bakteri 0,5 um genişliğinde ve 2 um uzunluğunda ve çubuk şeklindedir. En iyi gelişme pH'sı 2,0 olup 1,5-5,0 pH aralığında aktiftir. Thiobacillus ferrooxidans çok değişik doğal ortamlarda bulunur, ancak sülfür minerallerinin bulunduğu ortamlarda rahatça üreyebilir. Bu türler sadece inorganik sülfür bileşiklerini kullanmakla kalmayıp Fe+3 iyonlarını da devamlı olarak oksitleyebilirler. Bu organizmanın pek çok türü izole edilmiş olup farklılıkları elementel sülfür veya çeşitli sülfür minerallerini oksitleme kapasitelerine bağlıdır. Bu tez kapsamında bakteriyel şartlandırmanın kalkopirit yüzeyine etkisi üzerine deneyler yapılarak, bakteri sayısı, kondüsyonlama süresi, katı-sıvı oranı ve tane boyutu gibi parametreler denenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The identification and characterization of iron and sulphur oxidizing bacteria in 1940's opened new possibilities and challenges for the mining and metallurgical industries. Current trends in biohydrometallurgy include improvements in leaching techniques adopted, use of microorganisms in flocculation and flotation of minerals as well as application of this technology to environmental remediation processes. Flotation is known as one of the methods, which can separate minerals on the basis of differences in the mineral surface properties. In the flotation process, mineral particles with hydrophobic surfaces attach to air bubbles generated at the bottom of a flotation column and float up to form a froth at the top of the column. In contrast, particles with hydrophilic surfaces do not attach to bubbles and sink to the bottom, forming a tailing. To gain an understanding of the flotation system; it is necessary to study the chemical and physicochemical properties of mineral surfaces and to establish the effect of changes in composition of bulk phases. Due to rapid industrialization the demand for metals has been steadily growing worldwide. Consequently, it has become necessary to process low grade ores with complex mineralogy, particularly with respect to base metals. Bioprocessing techniques have alternative features for treating such complex ores. Additionally, compared to the conventional inorganic reagents such as cyanides, hydrosulphides, dichromates, etc., bacteria is nontoxic and environmentally benign. Therefore, recently, much attention has focused on an alternative approach involving the use of bacteria to modify the floability of mineral particles. Many investigations have suggested that certain types of bacteria including Thiobacillus ferrooxidans, may affect floability for several types of minerals. Thiobacillus ferrooxidans is an aerobic, acidophilic autotrophic, Gram-negative, bacterium. It is a rod-shaped bacterium approximately of 0.5 um in width and 2 (am in length. This bacterium is active over a pH range of 1.5-5 with optimum growth at pH 2.0. It can be found in a wide range of natural environments, but it can readily be detected where there are concentrations of sulphide minerals. Thiobacillus ferrooxidans is able not only to utilize inorganic sulphur compounds but also ferrous iron simultaneously as oxidable inorganic substrates. Many strains of this organism have been isolated, and their diffrentiation is based upon their capacity either to oxidize elemental sulphur or various sulphide minerals. In this thesis the effect of bacterial conditioning of chalcopyrite was studied and effect of number of bacteria, conditioning time, solid-luquid ratio and particle size were investigated. vn