Depreme dayanıklı bina tasarımında konfigürasyonun önemi
The Importance of configuration in earthquake resistant building design
- Tez No: 127002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN M. ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
DEPREME DAYANIKLI BİNA TASARIMINDA KONFİGÜRASYONUN ÖNEMİ ÖZET Önemli bir deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye'nin alan olarak %92'si, nüfius olarak %95'i deprem riski altındadır. 1894-1999 yıllan arasında oluşmuş 66 adet çok yıkıcı deprem bunun bir göstergesi olup, özellikle 17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremleri, deprem olgusunun Türkiye için önemini bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Bu depremlerde de daha önceki depremlere benzer hasarların oluşmuş olması, Türkiye'de halen depreme dayanıldı yapı üretilemediğini ve geçmiş depremlerden gerekli dersin çıkarılmadığını göstermektedir. Deprem doğal bir afettir; buna karşın nitelikli ve güvenli yapıların üretilememesi durumunda gerek ekonomik, gerekse insan kayıplarına yol açarak da ayrı bir afete dönüşebilmektedir. Depreme dayanıldı yapı üretilebilmesi için mimari tasarım aşamasında; bina boyutlarının, konfigürasyonunun, plan ve 3. boyutta düzenlenmesinin, bitişik binalarla ilişkisinin gözönünde bulundurulması, bununla birlikte yapı elemanlarının ve öğelerinin deprem davranışlarının belirlenmesi ve hasarları önleyebilecek detayların tasarlanması gerekmektedir. Binanın biçiminin mimari tasarım aşamasında belirlenmesi ve genel kararların mimar tarafından verilmesi sebebiyle, mimari tasarım aşaması depreme dayanıldı bina tasarımında öncelik ve önem kazanmaktadır. Depreme dayanıklılık yönünden uygun tasarlanmamış bir binanın hesaplarla iyileştirilmesi çok güç, hatta bazı durumlarda imkansız olmaktadır. Bu nedenle mimarın, bina tasarımına yaklaşırken, deprem hareketini ve depremin yapıya olan etkilerini düşünmesi ve gözönünde bulundurması gerekmektedir. Tez kapsamında deprem olgusu tanıtılarak, Türkiye'de yürürlükte olan“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”de yeralan mimari kısıtlamalar irdelenmiş, depreme dayanıldı bina tasarımının mimari tasarım aşamasından başlayarak oluşmasının önemi vurgulanmıştır. Buradan yola çıkılarak belirlenecek“bina konfigürasyonu”na, binanın mimari tasarımı esnasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gerektiği, örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, konuya genel bir yaklaşımla giriş yapılmış, konunun önemi ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde, deprem hareketinin oluşumu, deprem-zemin ilişkisi, depremin genel özelliklerinin tanımlan incelenmiş, Türkiye üzerindeki deprem kuşaklan ve oluşmuş depremler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, depremin binalar üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Depreme dayanıklılık yönünden mimari yapı elemanlarının davranışla rı incelenmiş, taşıyıcı sistem türlerinin özellikleri tanıtılarak, taşıyıcı sistem tasarımında ve seçiminde gözönünde bulundurulması gereken hususlar belirtilmiştir. Bunlara bağlı olarak Türkiye'de yayınlanmış“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında xiiiYönetmelik”ele alınarak bunların mimari açıdan getirdiği kısıtlamalar ve önermeler örneklerle değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, deprem dayanımında mimari tasarımın yeri ve önemi vurgulanmış, tasarım esnasında yapılabilecek konfigürasyon çalışması maddeler ve örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm, dördüncü bölümdeki konfigürasyon kurallarını açıklamak üzere düzenlenmiş, 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi'nden çokça etkilenen Yalova Bölgesi'nden seçilen örnekler kapsamında değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde, konfigürasyon tanımı ve örneklemelerinden ortaya çıkan bir dizi veriler incelenmiş, depreme dayanıklı bina tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar irdelenerek çalışma kapsamında geliştirilen kavramlar değerlendirilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF CONFIGURATION IN EARTHQUAKE RESISTANT BUILDING DESIGN SUMMARY Turkey is located on one of the most important seismic zones. The 92% of the area and the 95% of the population are under the risk of catastrophic earthquakes. The earthquakes, which occurred between 1894 and 1999 point out the importance of this phenomenon for Turkey as well as the earthquakes in August 17th 1999 and November 12th 1999. The damages of recent earthquakes are similar to earlier earthquakes, which illustrate that lessons are not learned from previous disasters while the buildings are not designed and constructed to withstand the earthquake. Although earthquake is a natural phenomenon, it may result with catastrophic effects for casualties and economic losses when buildings are designed and constructed without quality and security. In architectural planning phase, in order to produce earthquake resistant buildings, the arrangement for building size, configuration, plan and 3rd dimension have to be done, the relationship with the adjacent buildings has to be evaluated, the behaviors of the building elements have to be determined, and the details that could prevent damages have to be designed. Because the buildings' shape is determined during the architectural design and the general decisions are given by the architect, the planning phase plays an important role in the earthquake resistant building design. It is very challenging and sometimes impossible to improve the building that has not been suitably designed for the earthquake with calculations. Because of this reason, during building design approach of the building, the architect has to evaluate the effects of the earthquake to the building. In the scope of the thesis, the concepts and facts about the earthquake are presented, 'Turkish Specification for Structures to be built in Disaster Areas“ is examined, and the importance of the architectural design is emphasized. The building configurations that will be determined by these aspects are aimed to be explained with examples. In the first section, a general introduction has been made, and the importance of the subject and the purpose of the study have been explained. In the second section, the formation of the earthquake activity, the relationship between earthquake and ground, and the general properties of the earthquakes are examined as well as the earthquake zones and the occurred earthquakes are evaluated. In the third section, the effects of the earthquakes on the buildings are evaluated. The behaviors of the building elements against earthquake are examined while the properties of the structural system types are presented and the criteria for designing and selecting the structural system are determined. As a result, restrictions and suggestions that ”Turkish Specification for Structures to be built in Disaster Areas" brings about has been discussed with examples in architectural point of view. xvIn the fourth section, role and importance of the architectural design are emphasized, and the configuration study that might be made during the design phase is presented by items and examples. The fifth section is presented to explain the configuration rules mentioned in the fourth section and evaluations have been made by means of the samples taken from mostly affected Yalova Region in August 17th 1999 earthquake. In the Conclusion section, the data resulting from the configuration definition and the samplings have been examined, and the concepts that have been developed during research have been discussed by evaluating the aspects that have to be taken into consideration during earthquake resistant building design. XVI