Kutu kesitli öngerilmeli prefabrike kirişli viyadük tasarımı
Prestressed prefabricated box beamed viaduct design
- Tez No: 127009
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
KUTU KESİTLİ ÖNGERİLMELİ PREFABRİKE KİRİŞLİ VİYADÜK TASARIMI ÖZET Bu çalışmada, kutu kesitli öngerilmeli prefabrike kirişli 9 açıklıklı bir viyadüğün analizi ve boyutlandırması yapılmıştır. Tasarım esnasında A.A.S.H.T.O., Karayollarında Yapılacak Köprüler Hakkında Teknik Şartname, TS500, TS3233 ve Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik'te belirtilen yöntemler ve konstrüktif kurallar uygulanmıştır. Kutu kesitli prefabrike kirişlerin SAP90 programında modeli hazırlanmıştır. Bu model üzerinde hareketli yükler gezdirilerek en elverişsiz duruma ait kesit tesirleri elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre öngerilme hesapları yapılmış ve kirişlere donatılan verilmiştir. Ayrıca prefabrike kirişlerin üzerine oturacağı neoprenler boyutlandırılmıstır. öngerilmeli halatlar, 15,24 mm. (0,6") çaplı 7 telli kopma dayanımı 1724 N/mm2 olan halatlardan seçilmiştir. Prefabrike kiriş için beton sınıfı BS40 (C40) donatı çeliği olarak BÇIII (S420) kullanılmıştır. Viyadüğün kurblu olması nedeniyle sismik analiz için yapının 27 modu gözönüne alınmıştır. Yapının üç boyutlu modeli SAP2000 programı ile oluşturulmuş ve I. derece deprem bölgesi için A.A.S.H.T.0.98 LRFD'de belirtilen koşullara göre dinamik analizi yapılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda orta ayak, ve kenar ayaklar boyutlandınlmıstır. Orta ayak ve kenar ayak yükleri belirlendikten sonra SAP2000 programı için üç boyutlu kazıklı temel modelleri hazırlanmıştır. Bu modellerin analizi sonucu kazık taşıma güçleri belirlenmiş ve kazıklar boyutlandırılmıstır. Daha sonra kazık başlık plakları için hesap yapılmıştır. Orta ayak, kenar ayak ve temeller için beton smıfı BS25 (C25) donatı çeliği olarak BÇIII (S420) kullanılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
PRESTRESSED PREFABRICATED BOX BEAMED VIADUCT DESIGN SUMMARY In this thesis, a prestressed prefabricated box beamed viaduct which has 9 bays is designed and analyzed. In During the design, A.A.S.H.T.O. Bridge Design Specification, Turkish Highway Bridge Design Specification, TS500, TS3233 and Specification For The Buildings To Be Built In Natural Disaster Areas codes are used for the constructional rules. Prefabricated box beams are modeled by using SAP90 structural analysis program. Live loads are moved across the model for the unsuitable element forces. According to the results, prestress analysis of the section is carried out and beams are reinforced. Elastomeric bearings are also designed. Prestress tendons are at 15.24 mm (0.6") diameter and its' yield strength is 1724 N/mm2. For the prefabricated beam, concrete grade is chosen as BS40 (C40) and reinforced steel grade is chosen as BÇIII (S420). Since the viaduct is curved, its' first 27 modes are considered for the seismic analysis. Three dimensional model is prepared by using SAP2000 and according to A.A.S.H.T.0.98 LRFD Bridge Design Specification the dynamic analysis is done. Using the results, the pier and the abutment is designed. According to the pier and the abutment loads, the three dimensional pile foundations are modeled by using SAP2000 then pile bearing capacities are calculated. Then pile caps are designed. For the pier, abutment and the foundations, concrete grade is chosen as BS25 (C2S) and reinforced steel grade is chosen as BÇIII (S420). xiv