Coğrafi bilgi sistemlerinde nesneye dayalı veri modellemesi
Object oriented modeling system in geographical information systems
  1. Tez No: 127008
  2. Yazar: LÜTFİYE KUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Günümüzde, bilgi teknolojileri insan yaşamı için çok önemli bir araç haline gelmiştir. Bilgi sistemleri bilginin yönetilmesinde kullanılırlar. Bu çalışmada mekansal verinin işlenmesinde kullanılan Coğrafî Bilgi Sistemi (CBS) incelenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi, gelişmiş ülkelerde kadastro, planlama gibi farklı alanlarda mekansal verinin işlenmesinde kullanılır. CBS Kamu kurumlan, özel sektörler ve yönetimler için, çok daha hızlı, güvenilir, az tekrar edilen ve çok daha az zaman harcayacak şekilde çalışmalar sunmaktadır. Bu çalışmada mekansal verinin saklanması ve işlenmesi için CBS'de kullanılan veri modellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, CBS ve CBS'nin yararları ve uygulama alanları hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, CBS'de kullanılan veri modelleri anlatılmıştır. Tez konusu olan CBS' de nesneye dayalı veri modellemesi hakkında bilgi verilmiş ve ilişkisel veri modeli ile karşılaştırılmıştır Sonuncu bölümde, Bonn üniversitesi çalışnaları tararından nesneye dayalı programlama dili kullanılarak geliştirilen SupportGIS yazılımı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada SupportGIS yazılımında nesneye dayalı veri modellemesi özellikleri incelenmiştir. Yazılım bir pilot bölgede kadastro bilgi sistemi geliştirilerek denenmiştir. Çalışma bölgesi Beyoğlu Belediyesine ait Hasköy Bölgesinde yapılmıştır. Sonuçlar elde edilmiş ve bir takım öneriler getirilmiştir. Çalışmanın sonunda, mekansal verinin yönetilmesinde CBS'de nesneye dayalı veri modellemesi sistemlerinin ilişkisel veri modellemesine göre daha başarılı olduğu görünmektedir. îSSfflSf ıx
Özet (Çeviri)
OBJECT-ORIENTED MODELING IN GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS SUMMARY Nowadays, information technology is being a very important tool for human life. Information systems are used to managing information. In this study, Geographical Information System ( GIS ) used for manipulation of spatial data is examined. GIS are used especially in developing countries to manipulate of spatial data in different areas, such as cadastre, land planning etc. GIS present faster, more successful, more reliable, less unrepeated and less spending works for municipality, private enterprise and government. In this study, it is aimed to examine kinds of modelling systems in GIS to store and manipulate of spatial data. At the first stage of this study, a general definition is given for Geographical Information Systems and its application area and benefits. At the second part of the study, data models used in GIS are explained. Especially information about object-oriented data modeling system in GIS, being subject of the thesis project, is given and compared to relational data modeling for the GIS. In the last chapter, general information about the software namely SupportGIS is given. SupportGIS software has been developed using an object oriented program language by a staff from Bonn University. Properties of object-oriented modeling systems are examined to SupportGIS software in this study. SupportGIS software is tried to develop a cadastre information system as a small size pilot project. The study area includes the Region of Hasköy, Beyoğlu Municipality. Finally the results came out and due to these results some suggestions are made. At the end of the study, it is mentioned that the object-oriented data modeling systems seem more successful than relational modeling systems for managing spatial data in GIS. x