Avcılar ve yakın çevresinde derin sediman rezonansının incelenmesi
Investigation of deep sediment resonance in Avcılar and surrounding area
  1. Tez No: 127014
  2. Yazar: ÇAĞRI İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN BOZTEPE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AVCILAR VE YAKIN ÇEVRESİNDE DERİN SEDİMAN REZONANSININ İNCELENMESİ ÖZET 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi (Mw=7.4) episantrdan yaklaşık 110 km uzakta bulunan Avcılar ve yakın çevresinde büyük hasar meydana getirmiştir. Bu çalışmada Avcılar ve civarındaki sığ jeolojik yapıların titreşim frekansları incelenmiştir. Avcılar (AVC), Ambarlı (ARL), Bakırköy (BKR) ve Yeşilköy (YSL) lokasyonlarında bu çalışma sırasında toplanan mikrotremör verileri ve aynı istasyonlarda daha önce USGS tarafından toplanmış olan Kocaeli depremine ait artçı şokların verileri kullanılmıştır. Bu istasyonlardan YSL'de mikrotremör verilerinin sinyal kalitesi iyi olmadığından çalışmada kullanılamamıştır. Temel rezonans frekansının hesaplanmasında Nakamura tekniği olarak bilinen yatay hareketin spekturumunun düşey hareketin spekturumuna (Y/D) oranı kullanılmıştır. Spektral oranlarda ana pike karşılık gelen frekans, sedimentin temel rezonans frekansı olup, sediment kalınlığının ve S-dalga hızının fonksiyonudur. Hesaplanan spektral oranlar 0.2 ve 5.0 Hz frekans aralığında incelenmiştir. AVC ve ARL istasyonlarında kaydedilen mikrotremör verilerinden hesaplanan ortalama Y/D oranları, deprem verilerinde S-penceresi için hesaplanan Y/D oranlarına benzememekte ancak geç S koda pencereleri için benzerlik gözlenmektedir. BKR istasyonunda da benzer bir durum gözlenmektedir. AVC, ARL ve BKR istasyonları için mikrotremör verilerinden hesaplanan temel rezonans frekansları sırası ile 0.33, 0.26 ve 0.54 Hz'dir. Hasarın ağır olduğu yerlerlere yakın olan AVC ve ARL istasyonlarında mikrotremör verilerinden hesaplanan ortalama Y/D oranlarında temel rezonans pikleri dışında farklı frekanslarda büyük genlikli pikler gözlenirken, BKR istasyonunda sadece temel rezonans frekansı civarında büyük genlikli pik vardır. AVC ve ARL istasyonlarında daha önceki çalışmalarda hesaplanmış olan hız- derinlik modelleri kullanılarak temel rezonans pikleri ve harmonikleri hesaplandığındai, kuramsal olarak hesaplanan temel rezonans pik ve harmonikleri gözlemsel veriden hesaplananlar ile çakışmaktadır. Buda AVC ve ARL istasyonları altındaki derin sedimanter tabakada Kocaeli depremi sırasında rezonansın oluştuğunu göstermektedir. xı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF DEEP SEDIMENT RESONANCE IN AVCILAR AND SURROUNDING AREA SUMMARY The 17 August 1999, Mw=7.4, Kocaeli earthquake caused a heavy damage in the region of Avcılar which is roughly 110 km away from the earthquake's epicenter. In this study, the resonance frequencies of the shallow geological structures in Avcılar and surroundings were investigated. The microtremor data recorded at the stations of Avcılar (AVC), Ambarlı (ARL), Bakırköy (BKR) and Yeşilköy (YSL) during this study and the aftershock data of Kocaeli earthquake recorded at the same stations by USGS were used. From these stations, only YSL can not be used in this study because of the poor quality of the collected microtremor data. For the calculation of the resonance frequency, the spectral ratio of the horizontal ground motion to vertical ground motion (H/V), which is often called Nakamura's method, was used. The frequency of the main peak in these spectral ratios corresponds the fundamental resonance frequency of the sediments, which is a function of the thickness and the S-wave velocity of the sediment. The calculated spectral ratios were interpreted between 0.2 and 5.0 Hz frequency interval. The average H/V ratios calculated from the microtremor data recorded at stations AVC, ARL and BKR and H/V ratios calculated from the earthquake data of S-wave window are not similar. However, they become similar for the late S-coda windows. For the BKR station, the similar results were obtained. The resonance frequencies calculated from the microtremor data at AVC, ARL and BKR stations are 0.33, Ö.26, and 0.54 Hz respectively. At AVC and ARL stations which are located close to the heavily damaged area, the average H/V ratios calculated from the microtremor data have additional peaks having high amplitudes at the different frequencies beside the fundamental resonance frequency. At BKR station, the high amplitude of average H/V ratio is only around the fundamental resonance frequency. The theoretical calculations of the fundamental resonance frequencies and their harmonics by using the velocity-depth models at the AVC and ARL derived from the previous studies coincide with those estimated from the observed data. This observation indicates that the deep sediment resonance at AVC and ARL stations occurred during the Kocaeli earthquake. xn