Yapılarda taban izolasyonu sistemleri
- Tez No: 127017
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTONİO L. TRUPİA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Yapının, yatay yönde oldukça esnek ve düşey yükler altında yeterli rij itliğe sahip elemanlar üzerine mesnetlenmesiyle depremin oluşturacağı zorlamaların azaltılmasına sismik izolasyon yada taban izolasyonu adı verilir. Taban izolasyonu, depreme karşı dayanıklı yapı tasarımında oldukça yeni bir kavramdır. Bununla birlikte taban izolasyonlu yapıların deprem hareketi esnasında göstermiş oldukları performans, depreme dayanıklı yapı tasarımında ve yapıların güçlendirilmesinde uygulanabilir bir yaklaşım olmasını sağlamıştır. Taban izolasyonlu yapılarla, katlararası yerdeğiştirme ve kat ivme değerleri azalmaktadır; böylece taşıyıcı olan ve taşıyıcı olmayan elemanlar, depremin zararlı etkilerinden korunabilir. Taban izolasyonlu yapı ana frekansı, ankastre mesnetli yapı frekansına ve yer hareketinin hakim frekansına göre oldukça düşüktür. Yapının birinci mod deformansyonu, yalnızca taban seviyesinde oluşur ve üst yapı hemen hemen rijit bir davranış sergiler. Diğer modlann yapı davranışına katkısı hemen hemen yok gibidir. Bu çalışmada, taban izolasyon sistemleri genel olarak, kauçuk sistemler ve kayıcı sistemler olarak ikiye ayrılmış ve herbir sisteme ait mekanik ve matematik modelleme açıklanmış hareket denklemlerinin çıkarılması sunulmuştur. Taban izolasyon sisteminin hareket denklemi, tek serbestlik dereceli bir sistem İçin Uygulama V de çıkarılmış ve Duhamel integrali ile çözümlenmiş, sonuçlar da SAP 2000 bilgisayar programında çeşitli mesnet tipleri için elde edilmiş sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Uygulama II' de dört katlı betonarme bir yapı için taban izolasyon tipleri incelenmiştir. Yapı, çeşitli mesnet tipleri altında çözümlenmiş, mekanik özellikleri belirlenmiş ve SAP 2000 bilgisayar ortamında Nllink eleman olarak tanımlanan izolasyon sistemleri için üç boyutlu nonlineer zaman tanım alanında çözümlenmiştir. Ayrıca sunulan mesnet tiplerine altenatif olarak, kurşun saplamalı kauçuk mesnetin ön tasarımının nasıl yapılacağı verilmiştir. Uygulama III* de alternatif kayıcı mesnet ön tasarımı yapılmış ve analiz sonuçlan önceki uygulamalarla karşılaştınlmıştır. Yapılan uygulamalarda, analiz sonuçlan taban izolasyonunun depreme karşı yapı tasarımında geçerli bir metot olduğunu kanıtlamıştır. Analiz sonuçlanyla ilgili bilgisayar çıktılan Ek C, Ek D, Ek E' de verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY To protect the structure from the damaging components of earthquake ground motion by supporting it on the flexible horizontal direction and giving enough vertical rijitbility under the vertical loads is called base isolation or seismic isolation. Base isolation is a very new concept for designing a seismic-resistant structure. However, the performance which the buidings with base isolation showed under large earthquke ground motion made them now be a well accepted approach for seismic design and retrofiting existing buildings. The dynamics of the base-isolated structure allows to simultaneously reduce both interstory drift and floor accelaration so that structural and nonstructural components are prevented to severe earthquke damage. Base-isolated structure fundamental frequency is much lower than both fixed- base frequency and dominant frequency of the ground motion. The first mode isolated structure deformation generates only in the isolation systems, the structure above remains almost rigid. The other higher modes have nearly no effect on the structure behavior. In this study, base isolation systems are in general classified into two categories, elastometric and sliding systems and mechanical characteristic and mathematical models of the each one is explained and theoretical basis of seismic isolation is presented in the following chapter. Equation of the seismic isolation motion will be given for a single degree of freedom model in the Uygulama I and base displacement is obtained by solving Duhamel integration and this result is compared to SAP 2000 analysis result of such systems subjected to variety of support. Afterwards, how to apply seismic isolation on multi-story structures is given on a simple four story shear wall concrete moment-resisting frame in Uygulama II. The mechanical properties verified isolation systems and these isolation systems the structure is analysed three dimensional, nonlinear on the SAP2000 program. how to perform the front design of an plug elartometer system is given as an alternative to the presented isolator type. As an add on to these in Uygulama IH alternative sliding bearing pre design is given and these analysis results are compared with the previous applications. The base isolation structure analysis results has proved that base isolation is good method to protect the buildings in case of earthquakes. The printouts relating the analysis results are given on the following parts: EKC, EKD, EKE x