İnşaat uyuşmazlıklarının tahkim yolu ile çözümü
Arbitration in construction disputes resolution
- Tez No: 127016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İNŞAAT UYUŞMAZLIKLARININ TAHKİM YOLU İLE ÇÖZÜMÜ ÖZET Toplumsal yaşam sürecine girmiş ve birbirleri ile sürekli ilişki halinde olan bireyler arasında bir çok çıkar ve ihtiyaç farklılıkları bulunmaktadır. Söz konusu farklılıklar, bireyler arasında işbirliğine sebep olduğu gibi çeşitli uyuşmazlıkların ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Bu bağlamda“uyuşmazlık”;“iki kişi, kurum ya da devlet arasında hukuki ya da maddi bir konu üzerinde fikir ayrılığı ve çatışma”biçiminde tanımlanmaktadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi; bireyler, birey toplulukları, tüm ulusal ya da uluslararası şirketler hatta bağımsız birer varlık oluşturan devletler arasında da uyuşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Uyuşmazlıkların ortaya çıkmasında rol oynayan temel karakteristikler,“insan, süreç ve proje”olarak sıralanmaktadır, insan ile ilgili unsurlar; ilişkiler, roller, organizasyonların sayısı, sorumluluklar ve çeşitli beklentiler göz önüne alındığında kendiliğinden karşımıza çıkmaktadır. Sürece ait konulan planlama, finansal durum, sözleşmeler ve hükümleri, risk ve sözleşme uygulaması prosedürleri olarak sıralanır. Proje unsurları ise: işin teknik kapsamı, tipi ve karmaşıklığı ile yer ve çevre limitleridir. Proje işveren tarafından bir defa tanımlandıktan sonra bu karakteristikler kalıcı hale gelir ve kolayca değiştirilemez. Bu sebeple, proje karakteristikleri performansı arttırma yönünde fazla fırsat yaratmasa da proje risklerini ve buna bağlı olarak uyuşmazlık önleme ve çözme gereksiniminin önemini işaret eder. Uyuşmazlıkların çözüm yollan: Resmi Uyuşmazlık Çözüm Yolları (Formal Dispute Resolution) ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları (Alternative Dispute Resolution = ADR) biçiminde sınıflandırılabilir. Resmi uyuşmazlık çözüm yollan taraflar için daha masraflı ve uzun ancak elde edilecek sonuçlar açısından daha bağlayıcı ve kesin süreçlerdir. Resmi uyuşmazlık çözüm yollan“resmi yargı ve tahkim”olmak üzere ikiye ayrılabilir. ADR metotları da:“müzakere, arabuluculuk, hakem-bilirkişilik, mini-yargılama ve diğer metotlar”biçiminde sınıflandırılabilir. Tahkim,“uyuşmazlığın, tarafların seçtiği bir kişi ya da grup tarafından karara bağlanması”biçiminde tanımlanır. Tahkim değişik kriterlere göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle, yabancı unsur içerip içermeme durumuna göre:. iç tahkim. dış tahkim. uluslararası tahkim tahkimin belli bir kurumun teminatı ve denetimi altında olup olmama durumuna göre:. organize tahkim. ad-hoc tahkim ve tahkime katılan taraf sayısına göre. iki taraflı tahkim. çok taraflı tahkim biçiminde çeşitlere ayrılmıştır. IXBugün Türkiye'de ve dünyada çeşitli kurumlar tahkim hizmeti vermektedir. Ülkemizde, İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde 1979 yılından beri tahkim yürütülmektedir. Uyuşmazlıkların çözümünde başvurulan diğer tahkim kurumu ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'dir. Yabancı tahkim kurumlan arasında en fazla tercih edilen Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tahkimidir. Bunun yanında:. UNCITRAL Tahkimi. ICSID Tahkimi. LCIA Tahkimi. AAA Tahkimi yer almaktadır. Uyuşmazlık çözüm yolu olarak tahkimin seçilmesi durumunda ortaya çıkacak dört temel avanta] şunlardır. Uyuşmazlık çözüm süreci resmi yargı ile karşılaştırıldığında daha kısadır.. Tahkimde uyuşmazlık çözüm süreci daha esnektir.. Tahkimde uyuşmazlıkla ilgili bilgilerin gizliliği esastır.. Tahkimin herhangi bir aşamasında, anlaşma için öneriler geliştirilebilir ve dostane çözüm sağlanabilir. Bunun yanında, tahkimin dört temel dezavantajı da şöyle sıralanabilir. Tahkim özellikle uluslararası çaptaki uyuşmazlıkların çözümünde, sanılanın aksine, daha ucuz bir çözüm alternatifi değildir.. Tahkim sonucunda alınan kararların tanınması ve tenfızinde güçlükler yaşanabilmektedir.. Tahkim sürecinin sonunda alınacak kararların temyiz imkanı, resmi yargı ile karşılaştırıldığında, sınırlıdır.. Sözleşme aşamasında tahkim ile ilgili konular tam olarak belirlenmemişse, uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözümü belirsizlikler içerebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ARBITRATION IN CONSTRUCTION DISPUTES' RESOLUTION SUMMARY There are many different interests and necessities amongst people living together. These differences develop co-operation amongst people but sometimes they also cause disputes'. In this point, dispute can be defined as:“any conflict or controversy arose between two people, institutions or even states on a juridical or substantial matter”. The fundamental characteristics related to disputes are: people, process and project. Issues involving people are extremely important when considering the number of organisations, relationships, roles, responsibilities and the many different expectations that affect these people. Process issues, or the manner in which the contract and building process is carried out, includes planning of the project; financial and scope definition; contractual obligations, contractual risk allocation and contract administration procedures; quality of the construction documents used and the use of dispute mitigation techniques. Project issues are those characteristics that define the technical nature of the work, such as the type and complexity of a project, the limitations of the site and the environment in which it is being proposed. Once the project is defined by the owner, these project characteristics are inherent and can not be substantially changed. Therefore, the project characteristics provide lesser opportunities to improve dispute performance; however, these characteristics do indicate project risks and therefore, the need for special dispute prevention or resolution efforts. Dispute resolution methods in construction contracts are classified as“formal dispute resolution methods and alternative dispute resolution methods (ADR)”. In comparison with ADR, formal resolution methods are more expensive but are certain and binding. Formal methods are classified as“litigation and arbitration”. ADR methods are:“conciliation, negotiation, expert determination, mini-trail and many more”. Arbitration is defined as:“the settling of a dispute by the decision of a person or a group that had been chosen by parties.”In the scope of this study, arbitration is classified in some ways under different criteria. First of all, according to the foreign constituent, arbitration is classified as:. Domestic Arbitration. Exterior Arbitration. International Arbitration Other types of arbitration are, according to control of an institution:. Institutional Arbitration. Ad-hoc Arbitration XIand according to the number of parties of the arbitral process:. Two-party Arbitration. Multi-party Arbitration In Turkey and abroad there are many organizations supplying arbitration service. In our country İTO and TOBB are available for this procedure. In international platform most frequently preferred organization is ICC. Besides ICC some other organizations exist. These are:. UNCITRAL. ICSID. LCIA. AAA In resolution of disputes, the advantages that arbitration offer are below:. Dispute resolution procedure consumes less time compared to litigation,. In arbitration, dispute resolution process has greater flexibility,. The procedure is more confidential,. At any step of the procedure, amicable settlement can be achieved. and the disadvantages of arbitration are given below:. In international dispute resolution, arbitration is not a less costly alternative,. Problems may arise in enforcement of settlements,. The opportunity of appeal is limited compared to litigation,. If all details of procedure are not well-defined in contract, dispute resolution process may contain uncertainties. Xll