Hadde alüminyum alaşımların uçaklarda kullanılması
The Use of wrought aluminum alloys in plane industry
- Tez No: 127030
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Tasarımı ve İmalat Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
HADDE ALÜMİNYUM ALAŞIMLARIN UÇAKLARDA KULLANILMASI ÖZET Uçak endüstrisinde kullanılan malzemelerden beklenen en önemli özellikler olan, yüksek dayanım, kolay işlenebilirlik ve düşük yoğunluğu sağlamada en etkin malzemelerden biri olan alüminyum, 1900'lü yılların başından beri uçak endüstrisinde kullanılmakta olup, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra bu endüstri dalındaki kullanımı daha da artmıştır. Yapılan bu tez çalışmasının birinci bölümünde alüminyum malzemelerin, uçak yapımında neden ağırlıklı olarak kullanıldığından bahsedilmiştir. ikinci bölümde uçak endüstrisinde kullanılan malzemelerin seçimi ve de bu seçimde dikkat edilecek hususlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde uçaklarda kullanılan malzemeler; metal esaslı, kompozit, plastik ve cam malzemeler olmak üzere dört farklı başlık altında izah edilmiştir. Dördüncü bölümde hadde alüminyum alaşımlarının uçaklarda kullanımı, her bir hadde alüminyum alaşım hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek anlatılmıştır. Beşinci bölümde dördüncü bölümde anlatılan hadde alaşımların birleştirilme yöntemleri, mekanik ve de metalurjik birleştirme başlıkları altında anlatılmıştır. Altıncı bölümde uçaklarda kullanılan alüminyum malzemelerin tahribatsız muayeneleri (NDI) izah edilmiştir. Yedinci bölümde hadde alüminyum alaşımlarından imal edilmiş iki farklı uçak parçasına uygulanmış olan radyografik ve penetran sıvısı tahribatsız muayene yöntemleri anlatılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
THE USE OF WROUGHT ALUMINUM ALLOYS IN PLANE INDUSTRY SUMMARY Aluminum, one of the most effective material which has the specialties required in plane industry such as high strength, machinability and low density, has been mostly used in plane industry since 1900's with increasing in use after World War II. In the first chapter of this thesis the reason of why aluminum is commonly used in plane manufacture is discussed. In the second chapter, the selection of the materials in plane industry and the significant issues in that selection is stated. In the third chapter, the materials which is used in planes are explained under the four headings; metallic materials, composites, plastics and glasses. In the fourth chapter, the use of wrought aluminum alloys in planes are explained by giving detailed knowledge for each alloys. In the fifth chapter, the methods of joining wrought aluminum alloys which is stated in the fourth chapter are explained under the headings of mechanically fastened j oints and metallurgical j oints In the sixth chapter, nondestructive inspection (NDI) of aluminum materials which is used in planes are explained. In the seventh chapter, the methods of radiographic and penetrant nondestructive inspections which are applied to two different aluminum manufactured plane segments are explained. xiv