Zırhlı muharebe araçlarında kullanılan alüminyum alaşımlarının kaynak edilmesi
Welding of aluminum alloys which are used in armoured combat vehicles
- Tez No: 127029
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ZIRHLI MUHAREBE ARAÇLARINDA KULLANILAN ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ KAYNAK EDİLMESİ ÖZET Zırhlı muharebe araçlarında alüminyum alaşımlarının kullanılmasının başlıca nedeni hafif olmalarıdır. Alüminyum levhalar 1960 yılından beri zırh malzemesi olarak kullanılmakta olup ilk olarak Kaiser Alüminyum ve Kimya şirketince 5083 alaşımı üretilmiştir. Alüminyum alaşımlarının kaynak edilmesini güçleştiren özellikleri vardır. Kullanılacak kaynak yöntemi, alüminyumun bu özellikleri ile uyumlu olmalıdır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde alüminyum alaşımlarının genel özellikleri, simgeleme sistemi, alaşım elementleri ve sertleştirme yöntemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde alüminyumun kaynak kabiliyetini belirleyen oksit tabakasının giderilmesi, sıcak çatlak oluşumunun sebepleri ve önlenmesi, gözenek oluşumu, MIG kaynak yönteminin uygulanması ve alüminyum kaynağına uygunluğu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde alüminyum zırh teknolojisinde 5083 ve 7039 alaşımlarının kullanılması anlatılmış ve bu alaşımlara yapılmış olan tahribatlı ( çekme, eğme, sertlik ) testlerden elde edilmiş olan sonuçlar açıklanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
WELDING OF ALUMINUM ALLOYS WHICH ARE USED IN ARMOURED COMBAT VEHICLES SUMMARY Lightness is the main reason for the use of aluminum alloys in Armoured Combat Vehicles. Aluminum plates, 5083 was the first which had been produced by the Kaiser Aluminum and Chemical Inc, have been mostly used as armour material since 1960. Some properties of aluminum alloys make their weldability difficult. The welding technique, will be used, must be harmonious with the properties which have been mentioned above. In the first chapter of this thesis, general properties of aluminum alloys, designation system, alloying elements and hardening methods are explained. In the second chapter, removing oxide layer which effects weldability of aluminum alloys, the reasons for hot cracking and its prevention, porosity and application of MIG welding regarding with its appropriateness to aluminum alloys are stated. In the third chapter, the use of 5083 and 7039 alloys in aluminum armour industry is stated and the results, obtained from destructive testing (tension, bending and hardness), of these two alloys are explained. x