Süreksiz sistemlerde çok bileşenli gaz difüzyonu
- Tez No: 12704
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. KAZIM TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Difuzyon, kütle transferinin incelenmesinde temel konudur. Süreksiz sistemlerde difuzyon şimdiye kadar Toor, Wilke ve Telli tarafından incelenmiştir. Sunulan çalışmamızda süreksiz bir ortamda N bileşenli gaz karışımı içinde sadece 3 bileşenin difuzyon durumu ele alındı. Konuyu incelemek için temel denklem olarak Stefan-Maxwell denkleminden yararlanıldı. Difuzyon mol akımı ifadelerinde yer alan 9 adet difuzyon katsayısı hesaplandı. Bu ifadeler (C?H.+H“+C?H,+N?) gaz karışımı örneğinde sayısal olarak değerlendirildi. Elde edilen difuzyon katsayılarına ait diyagramlar incelendiğinde, sıcaklık yükseldikçe ve basınç azaldıkça difuzyonun iyileştiği görülmektedir. C”H, konsantrasyonunun büyümesi difuzyon üzerinde etkili değildir. -V-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diffusion is a fundamental process in determining the mass transfer. So far, diffusion process in discontinuous systems have been studied by Toor, Wilke and Telli. In this study, only diffusion of three com ponents of N-components gaseous mixture in discontinuous system was considered. To determine the subject, Stefan-Maxwell Equation was used funda mentally. Nine pieces of diffusion coefficients which pointed out in the Statement of diffusion mole flow were calculated. Those Statements were used in the sample of gaseous mixture (C“H,-d-)”+CJ-l6+N") numerically. When diarams belonging to diffusion coefficients was studied, it was seen that diffusion became more efficient at increasing temperature and decreasing pressure. Enlarging the concentration of C?H, was not efficient in diffusion. -VI-