Akış modellemeleri ve mühendislik uygulamaları
  1. Tez No: 12703
  2. Yazar: ARİF KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞALVARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, daimi olmayan bir laminer sınır tabaka için, bir dairesel silindir etrafındaki iki boyutlu sıkıştırılamaz akış incelenmiş ve problemin çözümü sonlu farklar yöntemine göre elde edilmiştir. Matematiksel problemi formüle etmek için düşünülen Navier-Stokes denklemleri kutupsal koordinatlara dönüştürülmüştür Akışın laminer karakterini korumak için Reynolds sayısı Re = 40000 olarak alınmış ve farklı parametrelere göre hesaplanan değerlerin dağılımı çizilmiştir. Bu çalışmada ve literatürde bulunan önceki bazı sayısal hesaplamalar arasında yapılan karşılaştırmanın iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. SUMMARY In this study, the two-dimensional incompressible flow past a circular cylinder for a non-steady laminar boundary layer has been investigated and a solution of problem has been obtained by a finite difference method. In order to formulate the mathematical problem the Navier-Stokes equations under discussion have been transformed to cylindirical coordinates. To protect the laminar character of the flow, the Reynolds number is taken as Re = 40000 and the distribution of the calculated values for different parameters are plotted. It is seen that a comparison between the present calculations and some recent numerical results found in the literature is in good agreement.
Özet (Çeviri)