Sağlık personelinde hepatit B yüzey antijeni (HBsAg) sıklığı ve hepatit B aşı uygulaması
- Tez No: 12705
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Hepatit-B yönünden yüksek riskli ünitelerde çalışan 170 hastane personelinin serum örnekle rinde HBV'nun serolojik göstergeleri ELİSA yöntemi ile araştırıldı. HBsAg sıklığı % 11.1 olarak bulundu ve HBsAg, Anti-HBc ve Anti-HBs'si negatif olanlar aşı programına alındı. HBV infeksiyonuna duyarlı 25 personele plazma kökenli (Hevac-B Pasteur Vaccins) ve 19 personele maya kökenli (Engerix-B Smithklin Biologicals) aşı uygulandı. Plazma kökenli her biri 5 ug inaktif HBsAg ihtiva eden aşı 0,1,2 ve 12 nci aylarda 4 doz; maya kökenli her biri 20 pg inaktif HBsAg ihtiva eden aşa 0,1 ve 6 ncı aylarda 3 doz olarak deltoid bölgeye tatbik edildi. Aşılama sonunda hiç bir personelde yan etki görülmedi. Her doz aşıdan bir ay sonra alınan kan örneklerinin her birinde Anti-HBs varlığı ve düzeyleri araştırıldı. Aşılananların çoğunda birinci dozdan sonra Anti-HBs bulundu. Son doz aşıdan bir ay sonra Anti-34 HBs düzeylerinde bariz artış görüldü. Plazma kökenli aşı ile aşılanan 25 kişinin 17' sinde (% 68) ilk dozdan, 20' sinde (% 80) ikinci dozdan, 21'- inde (% 84) üçüncü dozdan ve 24 'ünde (% 96) dördüncü dozdan sonra; maya kökenli aşı ile aşılanan 19 personelin 7 'sinde (% 36.8) ilk dozdan, 15'- inde (% 78.9) ikinci dozdan ve 18 'inde (% 94.7) üçüncü dozdan sonra koruyucu düzeyde (> 10 IU/1) Anti-HBs varlığı tesbit edildi. Plazma kökenli aşı ile % 96, maya kökenli aşı ile % 94.7 bağışıklık tesbit edildi. Her iki aşı arasındaki immünizasyon yönünden fark bulunamadı (p>0.05). HBV infeksiyonu özellikle yüksek risk grubunu oluşturan hastane per soneli arasında yayılmasının önlenmesinde Hepatit-B virus aşısı uygulamasının önemi belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Immunisation of high-risk hospital staff against hepatitis-B virus infection. Serologic markers of HBV were investigated by ELISA method in the serum specimens of 170 hospital staff working in the high-hepatitis-B- risk-units of Erciyes University School of Medicine. Of the staff who were HBV infection-sensitive, 25 were vaccinated with a plasma-derived HBV vaccine (Hevac-B Pasteur) and 19 were vaccined with a yeast-derived recombinant HBV vaccine (Engerix-B Smith and Kline). The plasma-derived vaccine, each conteining 5 pg inactive HBsAg was administered as 4 doses in the 0,1,2 and 12tn months; and the yeast derived vaccine, each containing 20 ug inactive HBsAg was administered as 3 doses in the 0,1 and 6tn months, both intramuscularly in the deltoid region. No side-effects were seen in the staff after the vaccination. Anti-HBs presence and levels were investigated in the blood36 specimens drawn after each vaccine dose. Anti-HBs was found after the first dose in most of the vaccinated staff. Anti-HBs levels rised significantly after one month from the last dose. Protecting doses of anti-HBs levels (> 10 IU/1) were detected in the serum specimens of the staff: in 17 persons (68 %) after the first dose, in 20 persons (80 %) after the second dose, in 21 persons (84 %) after the third dose, and in 24 persons (96 %) of the 25 persons vaccinated with plasma-derived vaccine; in 7 persons (36.8 %) after the first dose, in 15 persons (78.9 %.) after the second dose, and in 18 persons (94.7 %) after the third dose of the 19 persons vaccinated with plasma-derived vaccine. No significant difference in establishing the immunisation was seen between the plasma-derived and yeast-derived vaccines (p> 0.05). Anti-HBs levels induced with both vaccines were similiar after the third doses. The importance of Hepatitis-B Virus vaccine was demonstrated in the preventation of the HBV infection among the hospital staff, especially in the high-risk group.