Atık rodyum kaplama çözeltilerinden rodyum geri kazanımı
Rhodium recovery from rhodium plating waste solutions
  1. Tez No: 127053
  2. Yazar: AYBARS GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ATIK RODYUM KAPLAMA ÇÖZELTİLERİNDEN RODYUM GERİ KAZANIMI ÖZET Platin grubu metaller arasında yer alan Rodyum (Rh), endüstride kuyumculuk sektöründe dekoratif amaçlı kaplamalarda, üstün optik, yansıtıcı ve katalitik özelliklerinden dolayı otomotiv ve uzay sanayiinde, mikro-elektronik teknolojilerinde, ilaç sanayiinde organometalik alaşımların üretiminde ve açıklanmayan pek çok stratejik proseste kullanılmaktadır. Bu önemli kullanım alanları yanında yerkabuğunda bulunuşu da çok nadir olduğundan Rh, oldukça pahalı bir metaldir. Rodyum kaplama (rodaj) elektrolitlerinden, kaynaklanan rodyumlu atık çözeltilerden rodyum geri kazanımı ve farklı rodyum tuzlarının üretimi, ülkemiz kaynaklarının boşa harcanmaması açısından büyük önem arz etmektedir. Özellikle altın takıların dekoratif kaplamasında kullanılan sülfat esaslı 2 g/l Rh3+ içeren çözeltileri işletme koşullarına bağlı olarak 0.02-0.42 g/l Rh3+ aralığına ulaştığında, gerek rodyum iyon konsantrasyonunun azlığı, gerekse banyo bileşiminde ortaya çıkan asit fazlası, kaplama renginin kararmasına ve dolayısı ile kaplama elektrolitinin atık çözelti olarak elektroliz sistemi dışına alınmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada atık çözelti bileşiminde bulunan Rodyumun geri kazanılması ve farklı rodyum tuzlarının üretilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında rodyum geri kazanımına yönelik olarak, ön analizler tamamlandıktan sonra, Rodyumun hidroksit bileşiği olarak çöktürülmesine yönelik deneyler, metalik çöktürme deneyleri ve kompleks Rh(N02)6 çöktürme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Rodyumhidroksit çöktürme deney sonuçlarından termodinamik ve kinetik incelemeler de yapılmıştır. Deneyler sonucunda gerek daha sonraki işlem adımlarına geçişte kolaylık sağlamasında gerekse reaksiyonlarının hızlı gerçekleşmesi nedeniyle rodyumhidroksit bileşiğinin diğer bileşiklerin ve metalik rodyum üretiminde ilk adım olması gerektiği düşünülmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
RHODIUM RECOVERY FROM RHODIUM PLATING WASTE SOLUTIONS SUMMARY Rhodium (Rh) belongs to group 8B in periodic table of the elements. It is a member of platinum groups metals (PGM). Rhodium is utilized in wide range of areas including, decorative plating, space and automotive industries, special plating for optical properties, in organometallic compounds (especially drugs), for the production of some chemicals owning to its catalytic properties, and for the strategic military applications. However, the abundance of Rh in the earth's crust is very low and thus, it one of the most expensive element of the world. In Turkey, generally Rh is used in jewellery industry for decorative plating and in chemical compounds production as catalyst. Therefore, the Rh is expected to increase rapidly in our country. So recovery of Rh from plating waste solutions and producing Rh salts is an important subject from scientific, ecological and economic viewpoints. The Rh plating process starts with 2 g Rh3+/1 in sulfate media and removed from the bath at 0.02 - 0.45 g Rh 3+/l, depend on the company decision. The aim of this experimental thesis is to recover Rh from the waste solutions of Rh plating baths and to produce Rh-salts, eventually. Finally the most important point is to optimize the Rh recovery process. In this work, first chemical analysis made for solutions. And then hydroxide precipitation, metallic precipitation and complex Rh(N02)o precipitation experimental was done. Kinetic and thermodynamic studies were done for Rhodiumhydroxide precipitation experimentals Vlll