Basınçlı infiltrasyon yöntemiyle üretilen Al2O3 ve SiC partikül takviyeli Al-Mg metal matriksli kompozitlerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Wear behaviour of Al2O3 and SiC particle reinforced Al-Mg metal matrix composites produced by pressure infiltration technique
- Tez No: 127052
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Metal matriksli kompozitlerin üretim ve kullanımları son 20 yılda taknolojik gelişmelerle birlikte artış göstermiştir. Özellikle uzay-havacılık, askeri uygulamalarda ve otomotiv endüstrisinde partikül takviyeli metal matriksli kompozitler kullanılmaya başlanmıştır. Partikül takviyeli alüminyum matriksli kompozitler, yüksek mukavemet, yüksek spesifik modül, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek aşınma direnci gibi çekici özelliklere sahiptir. Basınçlı infiltrasyon yöntemi, metal matrisli kompozitlerin üretiminde önemli olan metodlardan birisidir. Bu yöntemde preform adı verilen ön şekil verilmiş partiküllerin, whiskerlerin veya fiberlerin arasında kalan boşlukların içerisine inert bir gaz yardımıyla sıvı metal enjekte edilmektedir. Bu yöntemle, takviye oranı %80'lere varan kompozitler üretilebilmektedir. Bu çalışmada, basınçlı infiltrasyon yöntemi ile üretilen alüminyum metal matriksli kompozitlerin metal-metal ve metal-abrasif aşınma davranışları incelenmiştir. Kompozitler sırasıyla %37 ve %24 hacim oranlarında AI2O3 ve SiC partikülleri ile takviye edilmiş olup matriksinde %8' e kadar farklı oranlarda Mg bulundurmaktadırlar. Matriksin Mg içeriği ile kompozitlerin sertlik ve mukavemetleri artmış, süneklik ve toklukları azalmıştır. M2 kalite takım çeliği üzerinde yapılan metal-metal aşınma deneyleri ve AI2O3 şerit zımparalar üzerinde gerçekleştirilen metal-abrasif aşınma deneyleri kompozitlerin aşınma direncinin artan magnezyum miktarı ile arttığını ortaya çıkarmıştır. Diğer yandan kompozitlerin abrasif aşınma dirençleri, bilhassa 200°C'nin üzerinde artan test sıcaklığı ile azalmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The production and potential applications of metal matrix composites have gradually increased with technological developments in 20 years. Especially, aluminium metal matrix composites reinforced with particles have started to be used for industrial, military and space related applications. Particulate reinforced aluminium metal matrix composites have attractive properties, including high strength, specific modulus, low coefficient of thermal expansion, good wear resistance. Pressure infiltration technique is one of the most important processes for the production of aluminium-matrix composites in which molten metal is injected into the interstices left between particles, whiskers or fibres preform. This technique provides composites with higher volume fractions of up to 80-vol.%. In this study, dry sliding and abrasive wear behaviours of the aluminium matrix composites produced by pressure infiltration technique were investigated. These composites were reinforced with 37 vol% AI2O3 and 24 vol% SiC particles and contained up to 8 wt% Mg in their matrices. Hardness and strength of the composites increased, ductility and toughness decreased with increasing Mg content of the matrix. Dry sliding wear tests carried out on M2 quality tool steel and abrasive wear tests carried out on AI2O3 abrasive belts revealed that wear resistance of the composites increased with increasing magnesium content of the matrix. On the other hand, abrasive resistance decreases with increasing test temperature, especially above 200°C. Xlll