Ortaöğretim yapılarında yeni eğitim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı mekanların kullanım sürecinde değerlendirilmesi (POE/KSD)
Evaluation of places in which new education technology in used intensely, with post occupancy evaluation approach
- Tez No: 127060
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ORTAÖĞRETİM YAPILARINDA YENİ EGITIM TEKNOLOJİLERİNİN YOĞUN OLARAK KULLANILDIĞI MEKANLARIN KULLANIM SÜRECİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Eğitim teknolojisi kavramı, eğitimde büyük bir değişimi vurgulamakta ve bu değişim yeni eğitim metodlarının pratiğe dökülmesinden, eğitimde kullanılan ekipmanların farklılaşmasına ve buna bağlı olarak mimari planlamadaki yeniliklere kadar uzanan bir dizi gelişmeleri içermektedir. Eğitim teknolojilerindeki gelişmelerin birebir yansıdığı eğitim mekanlarının ve eski öğrenme biçimlerine göre tasarlanmış eğitim çevrelerinin, son yıllarda eğitimin çeşitli alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlanan bilgisayar, video, televizyon, eğitim amaçlı uydular, bilgi işlem vb. sistemlerinin kullanımıyla ile ilgili olarak, kullanıcı gereksinimlerini ne derece karşıladığı, göz önüne alınması gereken önemli bir konudur. Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarının çoğunluğu yeterli fiziksel yapı, araç-gereç ve bunları gerçekleştirecek alt yapı hizmetlerinden yoksun durumdadır. Teknolojik gelişmelerin etkisi, sadece kullanılan araç gereçlerde değil bunların yer aldığı okul yapılarında da kendisini göstermekte ve teknolojik gelişmeleri göz önünde bulunduran daha nitelikli daha özenle tasarlanmış okulların inşa edilmesi gerekmektedir. Eğitim yapılarının ve ekipmanlarının eğitimi destekler veya engeller olduğu kısımlar, öğrencilerin kişisel ihtiyaçlarını destekleyip desteklemediği, belirlenen amaçlar ve ihtiyaçlarla ilişkili çevresel performansın yeterliliği, bina fiziksel çevresinin eğitim sürecinin amaçlarını ne derece desteklediği ile ilgili olan eğitim yapılarındaki“Kullanım Sürecinde Değerlendirme”(Post Occupancy Evaluation) araştırma konusu eğitim mekanlarını kullanan, yöneten insanlar için memnun edici çevreler sağlamanın bir yöntemidir. vıııBirinci Bölüm' de, yukarıda anlatılan değişim ve gelişimler doğrultusunda eğitim teknolojilerindeki yeniliklerin, eğitim ortamlarındaki gün geçtikçe artan kullanımı, tezin amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilir. İkinci Bölüm'de,“Kullanım Sürecinde Değerlendirme”araştırma konusunun kullanım alanları, performans düzeyleri, uygulama düzeyleri ve süreçleri, aşamaları ve bu tip çalışmalarda kullanılan araştırma teknikleri tanıtılmış ve eğitim yapılarında KSD çalışmaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, çağdaş eğitim teknolojileri ile bunların tarihsel süreç içindeki gelişmeleri ele alınmıştır. Bununla birlikte, ülkemizde ortaöğretim ve sorunları üzerinde durulmuş, geleceğe dönük okullaşma senaryoları ve eğitim mekanları ile ilgili yapılan tahminlere yer verilmiştir. Dördüncü Bölüm'de, ortaöğretim yapılarında yeni eğitim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı mekanları KSD yaklaşımıyla değerlendirilme modelinin oluşturulmasına ilişkin aşamalar ayrıntıları ile ele alınmıştır. Beşinci Bölüm'de, bir önceki bölümde geliştirilen değerlendirme modeli doğrultusunda Özel Kültür Fen Lisesi'nde örnek bir uygulama yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçlan, önerilerle birlikte sunulmuştur. Altıncı Bölüm'de, ortaöğretim yapılarında eğitim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı mekanların KSD yaklaşımıyla değerlendirilmesine yönelik bu çalışmanın sonuçlan ortaya konmuştur. Yukarıda anlatılanlar ışığında bu tezin amacı, gelişen teknolojinin yansıması olarak değişen eğitim araç-gereçleri ve öğrenme metodlarının mekana olan yansımaları ile birlikte mevcut eğitim mekanlarının ve kullanıcılarının farklılaşan gereksinimlerini ve bunun sonucunda mekanların kullanıcı memnuniyeti açısından performanslarını belirlemenin artan önemini ve faydalarını ortaya koymak ve ortaöğretim mekanlarında eğitim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı mekanların değerlendirilmesine yönelik belirleyici düzeyde bir Kullanım Sürecinde Değerlendirme modeli sunmaktır. IX
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PLACES IN WHICH NEW EDUCATION TECHNOLOGY IS USED INTENSELY, WITH POST OCCUPANCY EVALUATION APPROACH SUMMARY The concept of education technology emphasizes a huge change in education and this change includes a series of developments from putting new education methods into practice to differences in equipment used in education and consequent innovations in architectural plans. The level that education places, in which the developments in education technologies are reflected instantly and education circles which are designed according to the old learning styles meet the requirements of users in terms of computers, video, television, satellite intended for education, data processing systems etc., is an important issue that must be taken into consideration carefully. Most of the secondary schools in Turkey are devoid of adequate physical structures, instruments and infrastructure services to make them true. The impact of technological developments reflects not only on the instruments used but also in the school structures in which they are used, and thus school that are designed more carefully and which have efficient capabilities must be built. Post Occupancy Evaluation research subject, which specifies in what ways the education structures and equipment support and prevent education, the efficiency of environmental performance in connection with the determined goals and needs, and the extent that building physical surrounding supports the goals of education period, is a method to ensure satisfying environment for people that use and manage education environments.Pursuant to the developments and improvements related above, the first chapter gives information about the innovations in education technologies, the goal and scope of the thesis. In the second chapter, the usage areas, performance levels, application stages and processes, and research methods used in such studies are introduced and in education studies POE works were presented. The third chapter deals with contemporary education techniques and their developments in history. Also, secondary education and its problems were discussed and scenarios of future schools and education places were narrated. The fourth chapter deals with the stages of evaluation of places in which new education technology is used intensely, with POE approach. The fifth chapter relates about the sample application carried out in Private Kültür Science School pursuant to the education model proposed previously. The results of the study has been presented with the suggestions. The sixth chapter lays out the results of the study which focuses on the evaluation of places that utilizes education technologies intensely through POE approach. In light of the foregoing, this thesis aims to lay out changing education instruments as a reflection of advancing technology and reflection of learning methods on the place and the requirements of current education places and users and increasing importance of the need to determine the performance of the places in terms of users and presenting a Post Occupancy Evaluation which aims to evaluate the places which use education technology highly. XI