Asma köprülerde projelendirme ve uygulama tekniklerinin Lillebaelt ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü örnekleri ile incelenmesi
Researchment of the design and the construction techniques of the suspension bridges by the Lillebaelt and Fatih Sultan Mehmet bridges examples
  1. Tez No: 127061
  2. Yazar: FATİH FIRAT İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, dünyada ve ülkemizde ihtiyacı oldukça artan ve kullanımı yaygınlaşan asma köprülerin araştırılması ve önemi halen tam olarak kavranmamış olan bu sistemlerin, proje ve inşaat süreçlerinin incelenerek konuya dikkat çekebilmek ve bu sistemlerin ülkemizdeki bilgi birikimi ve teknoloji düzeyi ile konu ile araştırmaların arttırılması ile yapılabileceğini vurgulamaktır. Tezin geniş özeti olan; amaç, kapsam ve yöntemin belirlendiği birinci bölümden sonra ikinci bölümde, köprülerin tarih içindeki gelişmeleri ve köprü tiplerinin açıklanması ile köprüler hakkında bir öngörüş oluşturabilmek amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde, asma köprülerin tasarım esasları çalışmanın esasını oluşturan Lillebaelt ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri dikkate alınarak açıklanmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise sırası ile asma köprülerde yer almakta olan alt yapı ve üst yapı sistemleri, projelendirme, imalat ve uygulama yönleri ile işlem hiyerarşisine sadık kalınarak, Lillebaelt ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde uygulanan yöntemler, benzerlik ve farklılıkları dikkate alınarak açıklanmış, altıncı bölümde ise üst yapı sistemini oluşturan kablo ve döşeme montaj süreci, daha kapsamlı ve sistem bütünlüğü detaylı olarak açıklayabilmek amacı ile beşinci bölümden ayrı olarak ele alınmıştır. Yedinci bölümde kısaca değinilen köprü ekipmanlarından sonra sonuç bölümünde, asma köprülerin günümüzde sahip oldukları teknoloji, tasarım ve uygulama teknikleri belirlenmiş ve ülkemizde bu konu ile ilgili eksiklikler belirtilerek konuya olan ilginin artması gerekliliği vurgulanmaya çalışılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
RESEARCHMENT OF THE DESIGN AND THE CONSTRUCTION TECHNIQUES OF THE SUSPENSION BRIDGES BY THE LİLLEBAELT AND FATİH SULTAN MEHMET BRIDGES EXAMPLES SUMMARY In this thesis, according to the development and the necessities in the world and in our country, suspension bridges has been studied by researching their design and construction techniques in order to take attention on their value and importance, and to prove that they can be successfully be design and construct in our country depending on the researches if enough can be made. After the first section in which the large summary of the thesis is placed, in the second section the historical development and the types of the bridges have been researched. In the third section, the design basis of the contemporary suspension bridges have been researched according to the Lillebaelt and Fatih Sultan Mehmet bridges which are the basic examples of the study. In the fourth and the fifth sections, infrastructures and superstructures of the suspension bridges are examined according to their desing, manufacturing and assembling features without ruining the construction hierarchy and with stating the similarities and differences. In the sixth section the cable and stiffening girder assembling process have been examined in order to have an extend and to provide a continious expression, seperated from the fifth section. After the seventh section in which the equipment of the suspension bridges are examined shorthly; in the last section as a conclusion of the study, the technology, the design and the construction techniques of the suspension bridges and the deficiencies in our country is determined according to the topics in order to take attention on the subject. xiv