Enflasyonist ortamda konsolidasyon teknikleri
Consolidation techniques in inflationary economics
- Tez No: 127077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ENFLASYONİST ORTAMDA KONSOLİDASYON TEKNİKLERİ ÖZET Ülkemizde şirketler, muhasebe kayıtlarını tarihsel maliyet esaslarına göre tutmakta, ve mali tablolarını da bu kayıtlardan hareket ederek hazırlamaktadırlar. Oysa enflasyonist ortamın mevcudiyeti, işletme hakkında gereksinme duyulan bilgileri vermek zorunda olan muhasebenin bu görevini tam anlamıyla gerçekleştirmesine engel olmaktadır. Fiyatların hızla değiştiği ve ekonomik yaşamın dinamik olduğu dönemlerde tarihsel maliyet esasına göre değerlendirmeyi sürdürmek, yanlış sonuçlara sebebiyet vermektedir. Bunun neticesinde mali tablolar, değişik tarihlerde, değişik alım güçleri olan para miktarlarıyla değerlenmiş kalemleri içermekte ve bu para birimleri arasında ortak bir baz bulunmamaktadır. İşletmelerin böyle bir ortamda, faaliyet sonuçlarını gerçek anlamda ortaya koymalarını sağlayan muhasebe sistemi, enflasyon muhasebesidir. Değişen ve globalleşen dünya koşullarında birçok kuruluş, kaynak tahsisinde optimizasyona gitmekte, operasyonlarını daha etkin organize edebilmek adına grup şirketleri olarak faaliyet göstermektedirler. Özellikle, ana ortaklık niteliği taşıyan bir holdingin çatısı altında çeşitli sektörlerde yer alan işletmelerin faaliyet sonuçlarının bir bütün olarak incelenmesi, holdingin başarısında temel kriter niteliği taşımaktadır. Buradan hareketle, şirketlerin mali tablolarının birleştirilerek (konsolide edilerek) tek bir mali tablo olarak okuyuculara sunulması; yatırımların daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma kapsamında, yukarıda açıklanan konuların teorik gelişimi ve örnek mali tablolar üzerinde uygulaması detaylı olarak incelenmiş ve etkileri analiz edilmiştir. v
Özet (Çeviri)
CONSOLIDATION TECHNIQUES IN INFLATIONARY ECONOMICS SUMMARY In Turkey, firms have historical cost based accounting records and prepare their financial statements in the light of these records. But the existence of inflationary environment prevents accounting to give the necessary information about the firms, which is its main task. During the periods in which the prices have a continuos change and the economic life has dynamism, historical cost based evaluation may cause wrong results or conclusions. The financial statements include records, which have been evaluated by money that has different purchasing power in different dates, and there is no existence of a common base of this money. The accounting system that enables enterprises to evaluate the activity results realistically in such an environment is inflation accounting. Many firms activate as group corporations in order to optimize their resource allocation and organize their operations in a more efficient way, in the changing and global world. Especially, analyzing the activity results of corporations from different sectors under a parent company gives us basic criteria for the success of the holding. As from here, combining (consolidating) the financial statements of the firms and presenting as a unique financial statement enables to evaluate the investments more realistically. In this study, the theoretical background of the subjects mentioned above have been explained, simple application on the financial statements have been examined, and the effects have been analyzed. IX