Küçük ve orta ölçekli işletmelerde yönetim problemlerinin startejik planlama ile çözülmesi
Solving management problems to use strategic planning in small and medium sized enterprises
  1. Tez No: 127078
  2. Yazar: FATİH DAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE YÖNETİM PROBLEMLERİNİN STRATEJİK PLANLAMA İLE ÇÖZÜLMESİ ÖZET Bu çalışmada, ülkemizdeki küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ)'lerin ekonomideki yeri ve önemi, karşılaştıkları problemler ve bu problemleri aşmak için stratejik planlama metotlarını nasıl kullanmaları gerektiği bir uygulama üzerinde detaylandırılarak anlatılmıştır. Gelişmiş ülke ekonomilerinde olduğu gibi ülkemizde de KOBİ'lerin önemi artmıştır. Bu işletmelerin önemi, emek yoğun teknoloji ile çalışma ve kaynak kullanımında etkili olma özelliklerine bağlı olarak ülke çapında istihdamı artırmaya ve işsizliği azaltmaya katkıda bulunma, rekabet şartlarına çabuk uyum sağlama ve gelir sınıflamasında orta grupta yer alma gibi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çağımızda devletler bu işletmelerin sorunlarını gidermek, onları ekonomide layık oldukları yere taşımak ve bu işletmelerden en yüksek düzeyde verim elde etmek için büyük çaba harcamaktadırlar. Bu şirketler sorunlarını gidermek için sadece devlet yardımlarını beklememelidirler. Sorunlarını aşmak çağın şartlarına uymak için kendileri de ayrıca çaba göstermelidirler. Bu kapsamda şirketler 1960'lı yılların ortasından itibaren gündeme giren stratejik planlama kavramından, uygulamalarından ve metotlarından istifade ederek kendileri için çağımızın rekabetçi ortamında stratejiler üretmek ve bir an önce uygulamaya geçmek zorundadırlar. Bu çalışmada, sipariş tipi üretimle atölye tarzında çalışan bir firmanın orta büyüklükteki işletmeye geçiş aşamalarındaki karşılaştıkları sorunların tespiti için bir stratejik planlama aracı olan işletme ve çevre etkileşimi analizi (SWOT) yapılmış ve şirketin daha önceden kaleme alınmamış misyon ve vizyon tanımları yapılmıştır. Ayrıca SWOT analizinde elde edilen veriler sorunların çözümlerinde kullanılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SOLVING MANAGEMENT PROBLEMS TO USE STRATEGIC PLANNING IN SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES SUMMARY In this study, the place and importance of native SME's in Turkish economy, the problems they are faced, the ways to use the strategic planning to come over these problems are described in a detailed way with a practice. As in all developed countries, the importance of SME's are getting higher in Turkey, too. The importance of the companies are due to; their capacity to reduce unemployment and to supply employment with affective resource usage and hard workmanship, adapting easily to competitive environment, being in the middle level of income classification. In the century, governments are working hard to solve the problems of these companies, to carry them to level of economy they worth and also to get the maximum productivity. These companies must not only wait for the help of government to solve the problems. But also must effort to come over the problems of century. In this manner, companies must have the maximum usage of strategic planning concept, applications and methods which has been studied since 1960, must produce strategic plans and then immediately apply them for their own companies. In this study, in a simple organizated company, to get the problems which are possible to be faced while passing through to a medium enterprise, SWOT analysis was performed, and also the vision and mission descriptions of company were made. And then the data's gathered after the SWOT analysis were used to solve the main problems.