Prefabrik yapıların tasarımı ve çelik yapılar ile metraj kıyaslaması
Design of prefabrik buildings and steel structures with prefabrik comparison footage
- Tez No: 237974
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde modern yapılar ve bunlara esas olmak üzere yapı elemanlarının fabrika ortamında üretimi her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Özellikle 2.Dünya savaşından sonra meydana gelen yıkım, hızlı bir yapılaşma ihtiyacını doğurmuş bu da daha kısa sürede, daha çok, daha kaliteli ve daha ucuz yapılaşma ihtiyacını gündeme getirmiştir.Geleneksel malzemeler ve yöntemlerle inşa edilen yapılarda insan faktörü çok önemlidir. Fabrika ortamında yapılan üretimlerde insan hatasının en aza indirilmesi, kalitenin yükseltilmesi söz konusudur.Açıklığın büyük olduğu yapılarda uzay kafes, çelik makas gibi çelik yapı elemanlarının kullanılması gerekmektedir. Fakat İşlevsel olarak büyük açıklıklara ihtiyaç duymayan sanayi tesislerinde ekonomik olduğu için prekast sistemler tercih edilmektedir. Günümüzde sanayi yapılarının çoğu prekast yapım sistemleri ile inşa edilmektedir. Prekast yapım sistemleri; yatırımlarında ekonomi arayan işletmeler için bir çok avantaj sağlamaktadır.Betonarme olarak imal edilen prekast kolon, kirişler, döşemeler, vb tesis kuruluş yerine nakledilir ve montajı gerçekleştirilir. Yapı strüktürü çok hızlı bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bu sistemler hazır olarak üretildikleri yerden getirilir ve önceden hazırlanmış olan soketler (temeller) üzerine yerleştirilir. Prekast elemanlar arasındaki bağlantı detayları belli bir standartta olduğu için montaj işçiliği de kolaylaşmaktadır. Vinçler prekast elemanları kaldırırlar ve montaj dakikalar içinde gerçekleşir. Mimari projesinde işlevsel olarak uygun olduğu takdirde sanayi yapıları için prekast yapı sistemleri çok sık tercih edilmektedir.Yapılan çalışma prefabrik yapı sistemini incelemektedir. Prefabrik yapı elemanları, bu elemanların sınıflandırılması, birleşimleri, üretimi ve üretim yerleri, avantajları ve dez avantajları anlatılmaktadır. Ayrıca prefabrik yapı sistemi tasarım ve hesabının yapılırken nasıl bir yol izleneceği, hangi yöntemlerle çözüm yapılacağı ve kullanılan malzemenin maliyeti hesaplanarak, eğer yapı sistemimiz çelik yapılsaydı prefabrik sisteme göre maliyetinde nasıl bir değişim olacağı anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, modern buildings and their structural elements are essential in the production of the factory every day are becoming common. Occur, especially after the destruction 2.World of war, this is a fast construction of the need bear more quickly, more, better quality and cheaper than building has brought the need for.Traditional materials and construction methods in the human factor is very important structure. In the production of human error in the factory environment is minimized, that is to increase the quality.Openness is the largest in the space lattice structure, such as steel scissors should be used for steel structural elements. But that does not need functional as large industrial plants of economic openness that is preferred prekast systems. Today, the majority of industrial buildings are built with prekast production systems. Prekast production systems; investment in the economy provides many advantages for businesses looking.Concrete is manufactured as prekast columns, beams, flooring, etc. will be transferred to plants and installation is performed instead of institutions. Can be formed very quickly Structure structure. This system is ready to be manufactured and pre-prepared where the sockets (basis) is placed on. Detail the link between a particular element Prekast standard that is easy for installation labor. Cranes will remove elements prekast and assembly occurs within minutes. Architectural projects as appropriate to the functional structure for the industry too often prekast construction system is preferred.Prefabricated building systems is reviewing the work. Prefabricated building elements, this element of the classification, combination, manufacturing and production locations, describes the advantages and benefits Dez. Moreover, the prefabricated building system design and how to account for is a way to track which methods to make the solution and used to calculated the cost of materials, if the structure of our system prefabricated steel been done according to the system cost will be describing how to change.