Mimarlıkta yalınlık ve minimalist tavır
Simplicity and minimalist attitude in architecture
  1. Tez No: 127089
  2. Yazar: CENK HALUK IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ULUSU URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
MİMARLIKTA YALINLIK VE MİNİMALİST TAVIR ÖZET Minimalist hareketin, günümüzde mimarlıktan dekorasyona, resimden heykele kadar tasarımın söz konusu olduğu her alanda etkisini göstermekte olduğu bilinmektedir. Bu etki, mekan kavramına ve mekanla olan ilişkilere yeni bir boyut kazandırmıştır. Kullanıcı zevkindeki bu değişim sayesinde, sade ve minimal olana ulaşma arzusu giderek yaygınlaşmış, mimarlıkta minimalist tavır giderek popülerleşmiştir. Buradan hareketle, bu çalışmanın temel amacı, günümüzde mimarlık ve tasarımda giderek yaygınlaşan minimalist tavrı incelemektir. Tasarımda 'azaltma' olarak ifade edebileceğimiz Minimalizm'i, Modernizm'deki yalınlık ve diğer görsel sanatlardaki minimalist hareketle ilişkili olarak ele almak ve anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde tezin amacı, kapsamı ve içeriği açıklanmaktadır. İkinci bölümde yalınlık ve minimal kavramlarının tanımlan yer almaktadır. Bu kavramların düşünce ve inanç sistemindeki yeri incelenmiştir. Konu ağırlıklı olarak Uzakdoğu Kültürü ve Japon felsefesi üzerine yoğunlaşmıştır. Üçüncü bölüm çağdaş sanatla sınırlı olup, Minimal Sanatı etkileyen sanat akımları araştırılmıştır. Bundan sonra, Minimal Sanat'ın özellikleri, bu sanat akımıyla isim yapan ve akımın öncüleri sayılan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde yalınlık üzerine ilk biçimsel karakteristiklerin oluşmaya başladığı Antikçağ ile günümüz arasındaki dönem ve bu dönemde görülen mimari ürünler ele alınmıştır. Konunun bu şekilde ele alınması yalınlık kavramının çeşitli dönemlerde nasıl yorumlandığını anlamamıza yardımcı olacaktır. vi ^1*^^*0** Born1****T- ¦Beşinci bölümünde, öncelikle günümüzde mimarlık ve tasarımda giderek yaygınlaşan Minimalist tavrın mimarlık ortamına girişi üzerinde durulacaktır. Minimalist mimariyi güzel ve tercih edilir kılan değerlerin ve niteliklerin neler olduklarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Altıncı bölümde çalışmanın sonuçlan tartışılmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
SIMPLICITY AND MINIMALIST ATTITUDE IN ARCHITECTURE Summary It is known that today minimalist attitude has an impact at areas from architecture to decoration, painting to drawing and briefly at any area in which design is subjected. This impact gains a new dimension to space concept and relations with space. Changing with the users taste, attaining to simple and minimal has spreaded and minimalist style has become more an more popular in architecture. From this point of view, this study basicly aims, to examine the minimalist attitude that is spreading at arthitecture and design nowadays. Also, it is aimed to deal Minimalism, that we can explain as“reduction”at design, with the simplicity in Modernism and Minimalist Movement at other visual arts. This study contains six chapters. At chapter one, general explanations related to the subject are given and the aims of study are mentioned. At chapter two, the definitions of“simplicity”and“minimal concepts”take part. The meanings of those concepts at thought and belief systems are examined. The subject is heavly densed on cultere of Far East and Japon philosopy. The chapter three is limited with contemporary art, and Only the art movements that effects minimal art, are examined. Following, the characteristics of minimal art, the artists who become famous with this movement and the works of that artists that are known as the avan-gards of this movement, are researched. At chapter four, the period between today and the Antique age that the first formal characteristics of simplicity began to exist and the architectural products which can be seen in that period, are studied. Studing the subject in that way helps us to understand how the concept of simplicity was interpreted at various periods. vmAt chapter five, first of all it will be dwell upon the entegration of the minimalist attitude, that is spreading at architecture and design nowadays, to architectural environment. It is aimed to put forward, the values and properties, which makes“minimalist architecture”fine and preferable. At chapter six, the results of study are discussed. IX