8-manifold üzerindeki spin^c yapıları
Spin^c structures on 8-manifolds
- Tez No: 127103
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HÜMEYRA BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
8-MANİFOLD ÜZERİNDEKİ SPINC YAPILARI ÖZET Bu çalışmada, öncelikli olarak vektör demeti tanımı ve yapısı hakkında temel bilgiler verilmiş, vektör demetlerinin karakteristik sınıflarının eğrilik 2-formunun invariyant polinomları cinsinden ifadesi incelenmiş ve eğrilik 2-formunun çeşitli kuvvetlerinin izleri ile invariyant polinomlar arasındaki sayısal bağıntılar açık olarak hesaplanmıştır. Daha sonra spin0 yapısı ve tanımı hakkında temel bilgiler verilmiş, spin0 yapılarının reel ve kompleks temsilleri incelenerek, A2 + \2I = 0 koşulunu sağlayan anti-hermitsel matrisler kümesi içindeki maksimal lineer alt uzayların boyutları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SPINC STRUCTURES ON 8-MANİFOLDS SUMMARY In this study, basic information on the definition and structure of vector bundles are given, the expression of the characteristic classes of vector bundles in terms of the invariant polynomials of the curvature 2-form of a connection is reviewed, the numerical relations between the traces of powers of the curvature 2-form matrix and it's invariant polynomials are explicitly obtained. Then we give basic information on spin0 structures. The real and complex representations of spin0 structures are reviewed and the dimension of maximal linear subspaces of the skew-hermitian matrices satisfying the condition, A2 + A2/ = 0 is determined. VI