Potasyum bikromatın kristal büyümesine ortak iyon etkisi
Common ion effects on the crystal growth behaviour of potassium bichromate
  1. Tez No: 127126
  2. Yazar: M. BURCU KUŞKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NUSRET BULUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
POTASYUM BIKROMATIN KRİSTAL BÜYÜMESİNE ORTAK İYON ETKİSİ ÖZET Değişik cins ve kalitedeki kristallerin spesifik katyon veya anyon adsorpsiyonu nedeniyle yüzey potansiyeli oluşturdukları ve farklı yüzey potansiyelli kristallerin farklı büyüme ve çözünme davranışları gösterdikleri son yıllarda ispatlanmıştır. Hangi iyonun kristal yüzeyine spesifik olarak adsorbe olacağı iyonik çaplan ile ilgili olup çapı büyük olan iyonlar yüzeye adsorbe olurlar. Bu çalışma yüzeye spesifik olarak adsorbe olmuş iyonların, ortak anyon veya katyon içeren tuzların katkısı ile etkilenip etkilenmediğinin araştırılması için yapılmıştır. Bu amaçla potasyum bikromat kristal büyüme/çözünme hızlarına sodyum bikromat, amonyum bikromat, potasyum nitrat ve potasyum klorürün etkisi incelenmiştir. Tek kristal hücresinde yürütülen deney sonuçlarına göre ortak anyonlu veya katyonlu madde katkısının potasyum bikromatın kristal büyümesinde görülen ölü bölge genişliğini etkilediği belirlenmiştir. Ortak anyonlu maddeler potasyum bikromatın çözünürlüğünü çok az etkilerken ortak katyonlu tuzlar çözünürlüğü daha fazla değiştirmişlerdir. Deneysel sonuçların değerlendirilmesi ortaya atılan spesifik iyon adsorpsiyonuna dayanan varsayımın ortak anyonlu ve katyonlu tuzların katkısında geçerli olduğunu göstermiştir. Ortak iyon varlığının kristal yüzey potansiyelini değiştirerek çözünürlüğü değiştirmesi tüm katkılar için doğrulanırken, ortak olmayan iyonların da kristal büyüme ve çözünmesine etki edebildiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
COMMON ION EFFECTS ON THE CRYSTAL GROWTH BEHAVIOUR OF POTASSIUM BICHROMATE SUMMARY It has been proven recently that crystals in different kind and quality formed surface potential due to specific cation or anion adsorption and crystals with different surface potential have shown different growth and dissolution behaviours. The specific adsorption of whichever ion to its crystal surface is related with the ionic diameters, and the ions which have larger diameter are adsorbed to the surface. This study was carried out in order to investigate the ions that are specifically adsorbed to the surface have been affected or not by the addition of salts containing common anions and cations.The effect of sodium bichromate, ammonium bichromate, potassium nitrate, and potassium chloride on the growth and dissolution rates of potassium bichromate was examined for this purpose. It has been determined that the width of death zone observed in the crystal growth of potassium bichromate was affected by the addition of salts with common anions or cations according to the test results performed on a single crystal cell. While salts with common anions affect the solubility of potassium bichromate to a much less extent, salts with common cations, have changed the solubility more. The assessment of the test results has shown that the proposed hypothesis, which depends on specific ion adsorption was valid in case of the addition of salts both with common anions and common cations. While it has been proven for all additives that the presence of common ions changed the solubility by changing the surface potential, it also has been determined that the uncommon ions could affect the crystal growth and dissolution behaviours. XI